czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 2 grudnia 2022
  • wyświetleń: 342

Efektywne czyszczenie i impregnowanie elewacji - jak to zrobić?

Materiał partnera:

Odpowiednie wyczyszczenie elewacji potrafi odmienić oblicza budynku i zachować go w jak najlepszy stanie. Niestety, czyszczenie elewacji nie jest tak proste, jak może się wydawać z wielu względów. Wpływ na to, w jakiej częstotliwości należy czyścić budynek, mają takie czynniki jak umiejscowienie budynku czy wykończenie jego ścian. Jak wyczyścić elewację krok po kroku? Jakich środków użyć, aby zabieg był zadowalający? Czym zaimpregnować elewację? Wszystkie powyższe aspekty zostaną przedstawione w tym artykule!

Linkhouse


Czyszczenie elewacji krok po krokuZaczynając przygotowania do wyczyszczenia elewacji, należy wziąć pod uwagę środek chemiczny, który należy wykorzystać podczas całego zabiegu. Jego zadanie jest proste - musi usunąć zabrudzenia. Jednakże warto również wziąć pod uwagę pojawienie się na elewacji zabrudzeń biologicznych, które szczególnie nieestetycznie wyglądają na elewacji. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju elewacji i materiałów, z których została stworzona. Najczęściej wystarczającym narzędziem jest myjka ciśnieniowa do 120 bar, która zmyje brud, przy czym nie uszkodzi budynku w znacznym stopniu. Jak więc efektywnie wyczyścić elewację?

  1. W pierwszym kroku należy ustawić myjkę i przygotować budynek tak, aby nie uszkodzić podczas mycia elementów wokół budynku i wewnątrz - zamknąć okna, drzwi oraz usunąć wszystkie elementy, które mogą przeszkadzać lub zostać uszkodzone podczas czyszczenia elewacji.
  2. Drugi krok to rozpoczęcie mycia. Odpowiednio ustawione ciśnienie pozwoli na natychmiastowy efekt (np. wyczyszczona część budynku będzie zdecydowanie jaśniejsza). Warto również myć elewację od góry do dołu. Dzięki temu osoba, która czyści budynek, będzie dokładnie wiedzieć, w którym miejscu budynku się znajduję i na co musi uważać.
  3. Po zakończeniu czyszczenia wodą, na tym etapie można nanieść środki, które przeciwdziałają zabrudzeniom biologicznym. Jeżeli po wyschnięciu elewacji, nadal widoczne są zabrudzenia, warto umyć budynek ponownie - mocno zabrudzone budynki, które nie były czyszczone od wielu lat bardzo ciężko wyczyścić podczas jednego zabiegu myjącego, bez specjalistycznych narzędzi.
  4. Ostatnim krokiem jest impregnacja elewacji.


Warto pamiętać, że jeżeli elewacja jest mocno zabrudzona, myjka standardowa i środki chemiczne mogą nie wystarczyć, nawet w przypadku kilkukrotnego czyszczenia. W takiej sytuacji można udać się po pomoc do firmy takiej jak BruClean, która zajmuje się specjalistycznym czyszczeniem elewacji, impregnacją i ewentualną renowacją, jeżeli stan budynku tego wymaga. W niektórych przypadkach silne zabrudzenia nie są jedyną przeszkodą - budynek może być zbyt wysoki lub duży, aby wyczyściła go jedna osoba, bez narzędzi, które posiadają profesjonalne firmy.

Utrwalenie efektów - impregnacja elewacji i malowanieMycie elewacji każdorazowo powoduje małe uszkodzenia ścian budynku, które są widoczne, jeżeli całość nie zostanie odświeżona. Po wyczyszczeniu elewacji warto ją zaimpregnować, aby ją uchronić przed pojawianiem się kolejnych zabrudzeń - szczególnie tych biologicznych, niebezpiecznych dla osób funkcjonujących w budynku na co dzień. Po zaimpregnowaniu ścian i innych elementów elewacji dodatkową ochroną przed pojawieniem się zabrudzeń przez dłuższy okres będzie malowanie. Bez względu na to, z jakich materiałów korzystano podczas budowy budynku, częste malowanie elewacji jest podstawą, aby wyglądała ona jak nowa i stała się wizytówką domu lub firmy. Szczególnie warto zadbać o zewnętrzną prezentację budynku, w sytuacji, gdy znajduje się on nieopodal ruchliwej drogi lub częste opady atmosferyczne.