czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 349

W jaki sposób ogłosić upadłość konsumencka?

Materiał partnera:

Upadłość konsumencka jest procesem dającym szansę na spłatę zadłużenia nawet wtedy, gdy jest ono wysokie i trudne w uregulowaniu. W jaki sposób ogłosić upadłość konsumencką? Zobacz najważniejsze informacje na temat procedury upadłościowej.

unsplash.com


Upadłość konsumencka - kto ma prawo do jej ogłoszenia?Proces upadłościowy zwykle jest kojarzony z firmami, ale warto wskazać, że możliwość jej ogłoszenia mają również osoby prywatne, konsumenci, którzy nie prowadzą własnego biznesu. Dla nich przewidziana jest procedura upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka skierowana jest zatem do konsumentów, którzy mają trudności ze swoją wypłacalnością. Niewypłacalność jest zatem drugim warunkiem, jaki musi być w tym przypadku spełniony.

Jak wygląda proces upadłości konsumenckiej?Procedura upadłościowa odbywa się przed sądem. Konieczne jest zatem złożenie do niego odpowiedniego wniosku o ogłoszenie upadłości, co robi się obecnie przez internet.

Na skutek złożenia wniosku sąd analizuje go i w razie braków wzywa do jego uzupełnienia. Gdy wniosek jest prawidłowy, sąd opracowuje plan upadłości konsumenckiej dla dłużnika. Dochodzi wtedy do przejęcia majątku osoby zadłużonej, z której spłacane są długi. Majątkiem zarządza wtedy syndyk masy upadłościowej.

Plan spłaty zadłużenia w przypadku upadłości konsumenckiej wynosi kilka lat. W ramach upadłości może wtedy też dojść do umorzenia zadłużenia częściowo lub nawet w pełni, gdy dłużnik nie będzie miał możliwości jego uregulowania.

Kancelarie prawne - pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiejAby można było łatwiej ogłosić upadłość konsumencką, warto zdecydować się na pomoc prawną. W takich usługach specjalizują się w szczególności kancelarie oddłużeniowe, czyli kancelarie prawne, których domeną jest oddłużanie klientów - osób fizycznych, firm.

Jeżeli zatem planowana jest upadłość konsumencka śląskie - upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/ to region, gdzie tego typu usługi również są dostępne. Z adresami kancelarii prowadzących pomoc w tym zakresie osoby zadłużone mogą zapoznać się online.

Jakie są główne zalety procesu upadłości konsumenckiej?Z punktu widzenia konsumenta proces upadłościowy niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich warto wskazać przede wszystkim na szansę na pozbycie się długów, które mogą z miesiąca na miesiąc narastać.

Na skutek procesu upadłościowego dochodzi również do zatrzymania procesów związanych z egzekucją komorniczą, windykacją należności.

W efekcie upadłość konsumencka daje możliwość łatwiejszego pozbycia się zadłużenia przez osoby, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.