czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

 • 6 grudnia 2022
 • wyświetleń: 369

3 sprawdzone sposoby na strzelające stawy

Na zlecenie marki 4Flex:

Strzelanie w stawach to powszechnie występująca przypadłość, która dotknąć może zarówno dorosłych, jak i dzieci. Choć wcale nie musi oznaczać niczego złego, to mimo wszystko nie powinno się jej bagatelizować. Przyczyną przeskakiwania w stawach może być bowiem niedobór składników odżywczych, wtedy da się temu łatwo zaradzić, ale równie dobrze powodować je może reumatoidalne zapalenie stawów, a wtedy konieczne jest podjęcie leczenia. Sprawdź, co może oznaczać strzykanie w stawach. Poznaj sprawdzone sposoby na przeskakiwanie stawów i dowiedz się, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

3 sprawdzone sposoby na strzelające stawy


Co może oznaczać strzelanie w stawach?Przyczyna trzasków w stawach wcale nie musi być poważna. U niektórych objaw ten jest uwarunkowany genetycznie i wynika z budowy stawów. U takich osób połączenia pomiędzy kośćmi są trochę luźniejsze i dlatego przy wstawaniu z łóżka czy wykonywaniu gwałtownych ruchów stawy strzelają. Jeśli problem ten dotyczy także innych członków rodziny, a oprócz strzykających stawów nie występują inne niepokojące objawy, najczęściej nie ma powodu do niepokoju.

Za strzelanie stawów odpowiadać może także kawitacja. To zjawisko wyciągania się torebki stawowej podczas przemieszczania się powierzchni stawowych. Na skutek tego następuje nagłe zmniejszenie ciśnienia śródstawowego, a w mazi stawowej tworzą się pęcherzyki gazowe. Przy ponownej zmianie ciśnienia słychać charakterystyczny trzask.

Inny powód strzelania w stawach to chondromalacja, czyli rozmiękczanie chrząstki stawowej. Dotyczy to głównie stawów kolanowych. Objaw ten może wynikać ponadto ze zbyt małej podaży wody.

Strzelanie w stawach - przyczynyStrzelanie stawów może mieć podłoże chorobowe. Jest to objaw charakterystyczny dla choroby zwyrodnieniowej. Czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia to [1]:

 • brak ruchu,
 • powtarzające się urazy i przeciążenia,
 • nadwaga i otyłość,
 • wady anatomiczne w budowie stawu,
 • ubytki kolagenu.


Jakie mogą być przyczyny strzykania w stawach u dzieci?Strzelanie w stawach może mieć różnorakie podłoże. Dolegliwość ta często występuje u dzieci i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Najczęstszą przyczyną strzelania i trzaskania stawów u dzieci, niezależnie od wieku, jest nadmierna relaksacja więzadłowa. Objaw powodują zachodzące w młodym organizmie zmiany hormonalne związane z procesem wzrastania. W większości przypadków 4flex.pl/strzelajace-stawy-co-robic-gdy-staja-sie-problemem/ u dzieci nie wywołują bólu ani nie wpływają na aktywność fizyczną, a z biegiem czasu samoistnie ustępują [2].

Strzelające stawy - kiedy objaw ten wymaga konsultacji z lekarzem?Jeśli strzelającym kolanom czy palcom nie towarzyszą dolegliwości bólowe ani inne niepokojące objawy, zwykle nie ma powodu do obaw. Gdy jednak takowe się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem. Naszą czujność powinny wzbudzić takie objawy jak [2]:

 • obrzęk wokół stawów,
 • stan zapalny i zaczerwienienie,
 • sztywność w stawach,
 • ograniczenie ruchomości,
 • osłabienie siły mięśniowej.


Jak leczyć strzelanie stawów? Sprawdzone sposobyGdy strzelaniu w stawach towarzyszą inne niepożądane objawy i pojawią się problemy z aparatem ruchu, warto skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie. W przeciwnym razie o zdrowie stawów zadbać można, stosując domowe sposoby. Zachęcamy do przestrzegania poniższych rad [3,4].

 1. Aby mieć zdrowe stawy, trzeba przede wszystkim stosować odpowiednią dietę, bogatą w witaminy z grupy B, wapń czy kwasy tłuszczowe Omega-3.
 2. Wskazana jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Warto zadbać o codzienną dawkę ruchu w postaci spacerów czy jazdy na rowerze.
 3. Kondycję stawów można wspomóc także dodatkową suplementacją kolagenu, którego ilość w organizmie wraz z wiekiem spada.


Bibliografia:

 1. Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Reumatologia, 2016.
 2. Bilski P., Co może być przyczyną "strzelania" w stawach u 9-letniego dziecka? Jakie jest postępowanie?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.17.1.26 (dostęp: 20210.20.)).
 3. Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna Praktyczna, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/101458,jak-sie-odzywiac-by-miec-zdrowe-stawy (dostęp: 2022.10.20.)).
 4. Kolana lubią ruch, Medycyna Praktyczna, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/240474,kolana-lubia-ruch (dostęp: 2022.10.20.)).