czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 9 grudnia 2022
  • wyświetleń: 418

Jak przekonać seniora do domu opieki?

Materiał partnera:

Dom opieki dla osób starszych często kojarzy się z miejscem, gdzie trafiają ludzie samotni, niesprawni i mocno schorowani. Jest to mit, pokutujący od wielu lat, który w większości przypadków nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Obecnie dom seniora to przede wszystkim miejsce, które zapewnia kompleksową opiekę osobom starszym, pomagając przy codziennych czynnościach, ale również dbając o kondycję psychiczną swoich podopiecznych.

modern seniors taking picture of themselves
fot. freepik


Opieka nad starszymi rodzicami kiedyśJeszcze pod koniec XX wieku w opiece nad starszymi członkami rodziny dominował model pokoleniowy: młodsze pokolenia zajmowały się starszymi. Tak zorganizowana opieka nad starszymi rodzicami wynikała głównie z faktu, że wielopokoleniowe rodziny żyły blisko siebie, zapewniając sobie nawzajem wsparcie. Mieszkające w odległości kilku kilometrów rodzeństwo, przy wspomożeniu własnej rodziny, ale również wujka, ciotki lub kuzynki potrafiło zaopiekować się schorowanymi rodzicami, godząc opiekę z pracą, wychowaniem dzieci i innymi codziennymi obowiązkami. Wśród tych licznych osób byli również niepracujący krewni lub sąsiedzi, którzy doglądali osobę starszą podczas nieobecności domowników. Większa ilość osób odwiedzająca chorego pozytywnie wpływała również na jego dobrostan psychiczny, poprawiając tym samym kondycję fizyczną. Dom opieki dla osób starszych, przeważnie państwowy i niedofinansowany, był traktowany jako wstydliwa ostateczność.

Dom seniora o najwyższych standardach znajdziesz na: https://www.jagatowewzgorze.pl/

Opieka nad starszymi rodzicami dziśWielopokoleniowe rodziny to dziś rzadkość. Emigracja czy przeprowadzki do większych miast wpłynęły na rozluźnienie relacji rodzinnych i sąsiedzkich. Nierzadko przekraczająca kodeksową normę czasu praca, konieczność pokonywania wielokilometrowej drogi do domu, aż wreszcie liczne zajęcia dodatkowe sprawiają, że dzieci mają coraz mniej czasu dla swoich starszych seniorów. Córka lub syn, samotnie dźwigający ciężar pielęgnacji, nie ma wiedzy ani doświadczenia, by zapewnić właściwą opiekę nad starszymi rodzicami ani dostępu do lekarza i badań. W przeciwieństwie do domu seniora, warunki lokalowe często nie są dostosowane do potrzeb osoby starszej: progi i schody utrudniają poruszanie się, armatura łazienkowa — mycie lub samodzielne korzystanie z toalety. Zamknięty w czterech ścianach rodzic nie ma stymulujących bodźców do rozwoju własnych zainteresowań i okazji do spotkań towarzyskich, przez co jego stan może się pogarszać. Dom opieki dla osób starszych zapewnia rozwiązanie tych problemów.

Jak przekonać seniora do domu opieki?Obawa opuszczenia własnego domu i pójścia w nieznane warunki to najczęstsza przyczyna, dla której senior odmawia przeprowadzki do domu opieki dla osób starszych. Przedstawienie oferty poprawiającej komfort życia: pomoc w codziennych czynnościach, dostęp do opieki medycznej i rehabilitacji, ale również możliwość spotkań na gruncie towarzyskim to pierwszy krok do przekonania rodzica o korzyściach domu opieki. Odwiedzenie domu seniora oraz zapoznanie się z warunkami tam panującymi, możliwość rozmowy z personelem i pensjonariuszami pomogą rozwiać wątpliwości. Przedstawienie przykładów osób, których jakość życia uległa poprawie po przeprowadzce i odniesienie tego do sytuacji starszej osoby bezpośrednio pokaże zainteresowanemu korzyści z zamieszkania w domu opieki. Najważniejsze jednak jest przyrzeczenie, że wzajemne kontakty i relacje rodzinne, pomimo zmiany miejsca zamieszkania, nie ulegną pogorszeniu, a nawet wprost przeciwnie: odciążone od obowiązków dziecko może w całości poświęcić swój wolny czas rodzicowi, bez konieczności załatwiania wielu czasochłonnych spraw, które przejmuje dom seniora.