czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 20 stycznia 2023
  • 21 stycznia 2023
  • wyświetleń: 455

Sesja poświęcona twórczości Stanisława Niemczyka

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza na sesję poświęconą wybitnemu artyście i architektowi wizjonerowi urodzonemu w Czechowicach-Dziedzicach - Stanisławowi Niemczykowi, a także Jerzemu Nowosielskiemu.

Reklama

Stanisław Niemczyk
Stanisław Niemczyk


W najbliższą sobotę, 21 stycznia o godz. 12.00, Galeria Bielska BWA zaprasza na sesję poświęconą twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka. Sesja jest jednym z wydarzeń towarzyszących otwartej niedawno w galerii wystawie zatytułowanej "Spotkanie", prezentującej projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla kościoła Ducha Świętego w Tychach, znajdujące się w Muzeum Miejskim w Tychach, a także inne projekty sakralne mistrza przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Twórczość Stanisława Niemczyka, jego wizjonerskie projekty kościołów, ukazane są w postaci szkiców, rysunków i makiet, skonfrontowanych z fotografiami zrealizowanych budowli.

Kuratorka wystawy Agata Smalcerz zaprosiła do udziału w sesji znawców dzieła obydwu twórców, przyjaciół artystów, krytyków sztuki, kontynuatorów dzieła.

Rok 2023 ogłoszony został rokiem Jerzego Nowosielskiego. O największym dziele sakralnym Jerzego Nowosielskiego - polichromii kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach opowie podczas bielskiej sesji dr Krystyna Czerni - historyczka sztuki, najsłynniejsza biografka Jerzego Nowosielskiego. Będzie to pierwszy wykład w cyklu sześciu wykładów o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego, z których ostatni zaplanowany jest na 16 czerwca.

Wspominać prof. Nowosielskiego będzie jego przyjaciel Leon Tarasewicz, jeden z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. O realizacjach i wizjach architektonicznych Stanisława Niemczyka w wystąpieniu pt. "Alfabet" opowie Robert Wojtecki - architekt, kontynuator wraz z żoną Anną Niemczyk-Wojtecką, działalności Biura Architektonicznego "ARS Architektura" założonego przez Stanisława Niemczyka. Warto dodać, iż w sobotę 13 maja br., w czwartą rocznicę śmierci Stanisława Niemczyka, galeria zaplanowała zwiedzanie zaprojektowanych przez Niemczyka kościołów w Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie i w Tychach, po których oprowadzał będzie Robert Wojtecki.

Podczas sesji wspominać Stanisława Niemczyka będzie o. Wawrzyniec Jaworski - franciszkanin, budowniczy kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, zaprojektowanego przez Niemczyka.

W Galerii Bielskiej BWA są do nabycia dwa albumy z serii przygotowanej przez Krystynę Czerni, prezentującej projekty i realizacje Jerzego Nowosielskiego w budowlach sakralnych: Nowosielski na Śląsku i Nowosielski na Mazowszu.

Sesja poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka

  • Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, sala rautowa, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
  • sobota, 21 stycznia 2023, godz. 12.00, wstęp wolny!


W programie:

  • Krystyna Czerni - Największe dzieło sakralne Jerzego Nowosielskiego - polichromia kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach.
  • Leon Tarasewicz - Wspomnienie o Jerzym Nowosielskim
  • Robert Wojtecki - Stanisław Niemczyk - ALFABET
  • Wawrzyniec Jaworski - Wspomnienie o Stanisławie Niemczyku.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.