czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 21 stycznia 2023
  • wyświetleń: 242

Jak dbać o psa zimą?

Materiał partnera:

Zima wróciła do polski i daje mocno o sobie znać. Niestety, nie każda rasa psów występujących w Polsce jest przystosowana do funkcjonowania w takich warunkach. Dlatego też, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które można zrobić, żeby czworonóg przeżył tą wyjątkową brutalną porę roku.

pies


  1. Ubrania, kurtki, derki - z reguły, takie ubranka są traktowane jak fanaberia, jednak zmienia się to zimą zwłaszcza w przypadku małych ras psów takich jak maltańczyki, czy Yorkshire teriery. Ubranie zastępuje izolacje, którą powinna dawać sierść, ale nie spełnia swojego zadania z rozmaitych powodów (np. podeszły wiek zwierzęcia).
  2. Okrywa włosowa - punkt mocno powiązany z powyższym. Odpowiednio zadbana okrywa włosowa (sierść), pozwala psu na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, nawet w przypadku długich, zimowych spacerów. Brak pielęgnacji sierści sprawia, że zimą nie spełnia ona swojego zadania. Zarówno skołtuniona jak i nierozczesana sierść, traci swoje właściwości ochronne. Dlatego też jako właściciel psa musisz zadbać o regularną pielęgnacje i strzyżenie jego sierści.


Przeczytaj również: przychodniagrodzisk.pl/tta-rapid

  1. Obroża - wiele osób nie zwraca na to większej uwagi co jest błędem. Zwierzęta, które na co dzień chodzą w metalowej obroży, powinny mieć ją zmienioną na materiałową lub skórzaną. Dlaczego? Powód jest prosty, metalowa obroża, może powodować bolesne i trudne w gojeniu odmrożenia. Lepiej tego unikać, gdyż pies może z tego powodu bardzo cierpieć.
  2. Żywienie - psy mieszkające w domu z reguły nie wymagają zmiany żywienia (jednak dobrym pomysłem będzie dodanie do ich posiłków suplementów diety z odpowiednim bilansem kwasów tłuszczowych n-3 i n-6). Psy, które mieszkają na dworze, powinny zimą otrzymywać karmy wysokoenergetyczne dla psów sportowych.
  3. Ochrona opuszek łap przed odparzeniami i poślizgiem - sól i mróz często powoduje u psów pęknięcia, podrażniania i owrzodzenia, które wymagają długiego leczenia. Dlatego też przed spacerami należy smarować je maścią bądź wazeliną. Po spacerze sól należy zmyć z łap. Ochronnie można zastosować też specjalne buty, które mogą ochronić psa przed upadkiem na lodzie. Potencjalny upadek może skończyć się dla psa złamaniem bądź przerwania ciągłości więzadła krzyżowego (zwłaszcza u dużych, otyłych psów).


Jak widać, zima jest dla psów podobnym wyzwaniem jak dla nas jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiednie zadbanie o ich bezpieczeństwo i pielęgnacje sprawi, że przejdą one przez zimę bez większych problemów.

Poznaj nasz zespół fachowców, weterynarzy z pasją i sercem na dłoni do zwierząt: przychodniagrodzisk.pl/o-nas