czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

 • 24 stycznia 2023
 • wyświetleń: 362

Szukasz ciekawego szlaku kajakowego? Odwiedź Bory Tucholskie

Materiał partnera:

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce, który zajmuje ok. 3 tys. km² sandru w dorzeczu Brdy i Wdy. Terytorium Borów Tucholskich zamieszkiwane jest przez Borowiaków Tucholskich, a także Kaszubów. To właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze regiony dla kajakarzy i odpoczniemy blisko natury.

przystanek tlen


Jakie rzeki płyną przez Bory Tucholskie?Bory Tucholskie do doskonałe miejsce dla każdego kajakarza. Na tym niewielkim terenie znajdują się bowiem dwie cudowne rzeki, które przyciągają zainteresowanych z całego świata. Rzeka Wda i Brda, bo o nich mowa, to miejsca, w których organizowane są najciekawsze spływy kajakowe w kraju. Długość Brdy to 238 km. Wypływa ona z Jeziora Smokoło, a bieg kończy w Wiśle, w jednej z dzielnic Bydgoszczy. Dalej, Kanałem Bydgoskim można przepłynąć przez Noteć i dostać się do Warty. Brda płynie przez piękny teren Borów Tucholskich i łączy kilka jezior. Trasa kajakowa ma długość 136 km.

Szlak Wdy - co zobaczysz podczas spływu kajakiem?Szlak Wdy to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. W górnym biegu płynie ona przez kilka jeziora. Dalej, w środkowym biegu idzie poniżej jeziora Wdzydze aż do Tlenia płynie wśród lasów Borów Tucholskich dość żwawym nurtem. W dolnym biegu tworzy z kolei trzy jeziora zaporowe. Szlak Wdy to doskonała propozycja nie tylko dla zaawansowanych, ale i początkujących kajakarzy. Długość trasy do 195 km, z czego 38 km to teren Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Wda wypływa z jeziora Krążno na Kaszubach, niedaleko miejscowości Wda, a dochodzi do Wisły niedaleko zamku krzyżackiego w Świeciu.

Trasa wpływu to:

 • Jezioro Wieckiem
 • Lipusz,
 • Wdzydze,
 • Czarna Woda,
 • Błędno,
 • Teń,
 • Żur,
 • Gródek,
 • Leosia,
 • Kozłowo,
 • Świecie.


Na trasie można podziwiać wiele ciekawych obiektów, miejscowości, a także pomników przyrody. Szlak prowadzi m.in. przez Tleń, czyli wieś nad Zalewem Żurskim, gdzie można ujrzeć liczne obiekty znajdujące się w rejestrze konserwatora zabytków takie jak zabudowania stacji kolejowej, budynek poczty z końca XVIII wieku czy nagrobny pomnik ewangelicki. Ciekawym przystaniem jest też Grzybek, czyli niewielka plaża z pomostem, gdzie znajduje się kilka pomnikowych drzew. Nie sposób nie zauważyć też obiektów elektrowni wodnej, które znajdują się w miejscowościach Żur u Grodek.

Nocleg z przystanią kajakową w pobliżuwww.przystanektlen.pl/ to pensjonat w Borach Tucholskich, który znajduje się na trasie spływu kajakowego. Jest to doskonałe miejsce usytuowane przy samej rzece Wda. Klimatyczny obiekt zapewnia odpoczynek blisko natury. Na terenie pensjonatu znajduje się restauracja oraz browar rzemieślniczy z atrakcyjnymi cenami. W pensjonacie znajduje się aż 18 indywidualnie urządzonych pokoi. Można wybierać tu spośród propozycji z tarasem, apartamentów, czy pokoi jednoosobowych. W pobliżu znajduje się Wdecki Park Krajobrazowy, a także liczne parki i rezerwaty przyrody. Dla aktywnych poza spływem kajakowym czka tu ciekawa okolica do nordic walking i spacerów, możliwość jazdy konnej, jazdy rowerami czy zbieranie grzybów i łowienie ryb.

przystanek tlen