czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 22 marca 2023
  • wyświetleń: 477

Podyplomowe studia pedagogiczne - ile trwają oraz jaki jest ich koszt?

Artykuł sponsorowany:

Coraz więcej pedagogów i nauczycieli decyduje się na podyplomowe studia pedagogiczne w celu zdobycia nowych kompetencji. W ten sposób podnoszą jakość swojej pracy, poszerzają uprawnienia i zwiększają szanse na lepsze zatrudnienie. Na czym polegają takie studia, ile kosztują oraz ile czasu potrzeba do ich ukończenia?

studia pedagogiczne koszt i czas trwania


Kto powinien rozważyć podyplomowe studia pedagogiczne?Podyplomowe studia pedagogiczne mają charakter kwalifikacyjny, czyli uzupełniają wcześniej zdobytą wiedzę akademicką oraz gwarantują uprawnienia konieczne do pracy z dziećmi i młodzieżą (wymagane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej). Stanowią kolejny etap edukacji, niezbędny do samorozwoju na wybranej ścieżce zawodowej.

Na studia pedagogiczne decydują się najczęściej przyszli nauczyciele - przede wszystkim absolwenci pedagogiki, którzy chcą uzyskać pierwsze doświadczenie oraz praktyczne umiejętności. Oferta studiów skierowana jest także do pracowników oświaty z dłuższym stażem, którzy muszą zaktualizować swoje uprawnienia i poszerzyć wiedzę.

Wiele osób decyduje się na studia pedagogiczne po to, aby wyspecjalizować się w danym kierunku, np. w zakresie pedagogiki specjalnej lub zarządzania oświatą (świetna opcja dla dyrektorów i kadry zarządzającej).

Ile czasu trwają podyplomowe studia pedagogiczne oraz jaki jest ich koszt?Najczęściej podyplomowe studia pedagogiczne trwają od 2 do 3 semestrów, a ich liczba zależy od rodzaju specjalizacji i zakresu tematycznego. Pewne jest, że możliwe jest uzyskanie ogromu wiedzy i kompetencji już w zaledwie 1-1,5 roku. Dodatkowym atutem jest fakt, że nauka odbywa się całkowicie online w dowolnie wybranym przez słuchacza czasie, więc nawet osoby pracujące mogą pogodzić aktywność zawodową z nauką.

Koszt studiów pedagogicznych uzależniony jest od liczby semestrów, a także od rodzaju kierunku. W ofercie studiów pedagogicznych znajdują się zarówno te dotyczące pedagogiki ogólnej, jak i wyspecjalizowane, np. oligofrenopedagogika, integracja sensoryczna, przygotowanie pedagogiczne do nauki języków obcych. Opłata za studia może być jednorazowa lub rozłożona na dogodne raty.

Należy doliczyć także koszt opłaty rekrutacyjnej, a w dalszej perspektywie - wydanie dokumentów potwierdzających nowe umiejętności. Warto podejść do tych wydatków jako inwestycji w siebie, które w przyszłości zwrócą się z nawiązką.

Zapisy na studia pedagogiczne - zasady rekrutacjiGdzie i jak zapisać się na studia pedagogiczne? Jedną z uczelni wartych polecenia jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, której kierunki skupiają się na tematyce pedagogicznej. Placówka oferuje szeroką ofertę edukacyjną, idealnie dopasowaną do potrzeb osób planujących pracę w oświacie.

Warunkiem przystąpienia do podyplomowych studiów pedagogicznych jest posiadanie dyplomu licencjata, magistra lub inżyniera. Preferowani są absolwenci pedagogiki, a także psychologii, socjologii i kierunków pokrewnych. Warto podkreślić fakt, że można zapisać się na podyplomowe studia po licencjacie, co daje opcję zdobycia wysokich kwalifikacji w krótkim czasie.