Najnowsze

  • 20 maja 2023
  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 15359

Najwyższy szczyt Czechowic-Dziedzic zdobyty!

Materiał partnera:

Młody 23-letni pasjonat Jakub Cholewa z Czechowic-Dziedzic, pochodzący z rodziny architektów, na co dzień mieszkający w naszym mieście, dokonał ciekawego odkrycia, o którym chcemy opowiedzieć i zainteresować nim mieszkańców Czechowic-Dziedzic.

Jakub Cholewa (Wzgórze Jakuba) najwyższy szczyt 320 m n.p.m. miasta Czechowice-Dziedzice. - lokalizacja z dnia 19.0
Jakub Cholewa (Wzgórze Jakuba) najwyższy szczyt 320 m n.p.m. miasta Czechowice-Dziedzice. - lokalizacja z dnia 19.05.23 r. · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic


Jakub uczęszczał do Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica na kierunku Technik Mechatronik. Pasjonuje się podróżowaniem, architekturą i historią Czechowic-Dziedzic. Zainteresowanie do architektury i otoczenia zaszczepił w nim jego dziadek, Franciszek Cholewa, który kilkadziesiąt lat temu zaprojektował w naszym mieście funkcjonalne osiedle umiejscowione w sąsiedztwie czechowickiej Rafinerii.

Jakub skontaktował się z Fundacją Czechowic-Dziedzic, aby podzielić się z nami ciekawym spostrzeżeniem, a zarazem odkryciem.

Jakub Cholewa (Wzgórze Jakuba) najwyższy szczyt 320 m n.p.m. miasta Czechowice-Dziedzice. - lokalizacja z dnia 19.05.23 r. · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic


Otóż w nadesłanej informacji potwierdził zlokalizowanie najwyższego "szczytu-wzgórza" miasta Czechowic-Dziedzic, który leży na wysokości 320 m n.p.m. według jego analizy, co różni się z oficjalną informacją, która wynosi 312,2 m n.p.m. Spostrzeżenie jest o tyle ciekawe, że Jakub zauważył tę różnicę, zlokalizował fizycznie miejsce, oznaczył je i tą informacją podzielił się z nami.

Fundacja Czechowic-Dziedzic działa po to, aby promować Czechowice-Dziedzice i pokazywać skarby, które się tutaj znajdują.

Postanowiliśmy się tym tematem zainteresować i wypromować najwyższy szczyt Czechowic-Dziedzic. Katowice mają swój najwyższy szczyt w Murckach, który nazywa się Wzgórzem Wandy i leży na wysokości 352 m n.p.m., jest on oznaczony i wypromowany napędzając m.in. tym samym regionalną turystykę. Uważamy, że dobrym pomysłem jest, aby Czechowice-Dziedzice też mogły się chwalić swoim szczytem i choć nie jest to "Mont Blanc" to warto, aby ten nasz czechowicki (szczyt - wzgórze) zapisał się na kartach Czechowic-Dziedzic na zawsze.

Katowice Las Murckowski (Wzgórze Wandy)  Najwyższy szczyt miasta Katowice. foto z dnia: 13.05.23 r.
Katowice Las Murckowski (Wzgórze Wandy). Najwyższy szczyt miasta Katowice. foto z dnia: 13.05.23 r. · fot. Fundacja Czechowic- Dziedzic


Zważywszy na fakt, że Jakub zwrócił uwagę na tę ciekawostkę i podzielił się tym spostrzeżeniem oraz zlokalizował ją, gdzie do tej pory nie wyszykujemy takiej frazy w internetowych indeksach: "najwyższy szczyt Czechowic-Dziedzic". Proponujemy, aby uhonorować to odkrycie i nazwać tę lokalizację: "Wzgórzem Jakuba" - najwyższy szczyt miasta Czechowic-Dziedzic.

Jeżeli informacja zostanie ostatecznie potwierdzona - zostanie zamieszczona przez Fundację Czechowic-Dziedzic w Wikipedii.

W związku z tym fajnym odkryciem ogłaszamy zabawę. Temu, kto odnajdzie oznaczone miejsce przez Jakuba i odpowiednio udokumentuje podaną wysokość z jego lokalizacją oraz jako pierwszy przyśle zdjęcie miejsca na adres email Fundacji Czechowic-Dziedzic: fundacjaczechowicdziedzic@gmail.com lub dostarczy fizycznie informację do biura Fundacji - budynek "Mały Ratusz" ul. Wąska 2A Czechowice-Dziedzice do 31 maja - otrzyma w nagrodę rower.

Wybraliśmy tę formę nagrody nie bez przyczyny. Po pierwsze, każdy pasjonat odkrywania i podróżowania, szanujący ekologię i kochający zdrowy tryb życia powinien mieć rower. A po drugie, Czechowice-Dziedzice to miasto z rowerową tradycją, gdzie w jego historii były masowo produkowane rowery w fabryce Apollo i eksportowane w różne zakątki świata, co warto przy każdej okazji przypominać.

Mamy nadzieje, że będzie to fajna zabawa i tym samym zachęcimy wszystkich do odkrywania swojego otoczenia w myśl powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie".

Zapraszamy wszystkich do zabawy, a Jakubowi dziękujemy za odkrywanie Czechowic-Dziedzic i gratulujemy zdobycia najwyższego szczytu miasta: Wzgórza Jakuba.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 125Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj