Najnowsze

  • 23 maja 2023
  • wyświetleń: 552

Produkcja jednostkowa - jej zalety i wady

Materiał partnera:

Produkcja jednostkowa znajduje swoje miejsce tuż obok seryjnej oraz masowej. Każda z nich ma zalety i wady, poza tym inną charakterystykę. Najczęściej spotykamy się z produkcjami seryjną i masową, ponieważ jednostkowa jest znacznie trudniejsza i zwykle oznacza zajmowanie się wybraną niszą. Jakie zatem zalety i wady posiada produkcja jednostkowa? Z czym mierzą się przedsiębiorcy decydujący się na tę formę?

produkcja jednostkowa


Charakterystyka produkcji jednostkowejPodczas gdy w produkcjach masowej i seryjnej liczy się ilość, zaspokojenie potrzeb i wymogów szerokiego grona odbiorców, w produkcji jednostkowej powstają pojedyncze sztuki danego wyrobu. Zdarza się, że jest to kilka czy kilkanaście sztuk, jednak znacznie częściej chodzi o indywidualne zamówienie na zaledwie jeden wyrób.

W produkcji jednostkowej nie ma zatem mowy o powtarzalności, nacisk za to stawia się na jakość, unikalność, uzyskanie cech, których nie mają inne produkty. Tym samym do rąk klientów i odbiorców trafiają wyroby o wysokiej wartości, często znacznie droższe niż to, co powstaje podczas produkcji masowej czy seryjnej, jednak ten unikalny wytwór pozwala na tworzenie bezkonkurencyjnej oferty.

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją jednostkową trafiają w niszę, w mniej znane branże. Na rynku jest niewielkie zapotrzebowanie na niektóre produkty, towary czy rozwiązania, i właśnie na te potrzeby odpowiada produkcja jednostkowa.

Zalety produkcji jednostkowejGłówną zaletą produkcji jednostkowej jest wspominana unikalność. Na rynku nie pojawiają się liczne produkty o tych samych cechach, lecz wyroby powstające w maksymalnie kilku czy kilkunastu sztukach, a najczęściej jednej.

Jeden produkt o unikalnych cechach jest znacznie bardziej wartościowy. Choć koszt jego wytworzenia może wielokrotnie przewyższać koszt produkcji powtarzalnych wyrobów, to można liczyć na zdecydowaną wyższą wartość tego jednego, unikalnego wykonania. Zyskują na tym klienci, którzy oczekują właśnie najlepszej jakości, bo chcą tworzyć bezkonkurencyjną ofertę.

Wady, które trzeba mieć na uwadzeW produkcji jednostkowej nie ma szansy na stworzenie uniwersalnego parku maszynowego. Każde zamówienie jest inne, wymaga stosowania odmiennych procedur, rozwiązań i maszyn. Poza tym niezbędni są wysoce wykwalifikowani pracownicy, którzy szybko odnajdują się w nowych, skrajnie różnych zadaniach.

Wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami produkcji oraz długim czasem uzyskania gotowego produktu. Trudno również o gromadzenie danych, ich analizowanie i wyłapywanie powtarzalnych czynności, gdy w grę wchodzi tworzenie za każdym razem czegoś innego i to w tak małej ilości. Przedsiębiorstwa muszą również brać pod uwagę, że rynek jest pełen informatycznych rozwiązań przewidzianych do zarządzania produkcjami masową czy seryjną, ale nie tą o charakterze jednostkowym, co stanowi sporą wadę.

Zarządzanie produkcją jednostkową - czy to możliwe?Brak dedykowanych rozwiązań to spore ograniczenie, ale na rynku pojawił się system UniProSoft. Jest to program szyty na miarę, który został pod każdym względem dopasowany do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Bierze on pod uwagę wady, zalety, możliwości i charakterystykę produkcji jednostkowej, dzięki czemu można minimalizować występujące, wspomniane minusy.

UniProSoft to indywidualnie dopasowane moduły, prosta obsługa, możliwość gromadzenia danych, zapisywania ich i modyfikowania, a także wykorzystywania w kolejnych projektach. Dla przedsiębiorców oznacza to szansę na automatyzację, lepsze zarządzanie oraz skuteczną produkcję ze spełnianiem wymogów klientów.

Zarządzanie w produkcji jednostkowej - rozwiązania

W produkcji jednostkowej klucz do sukcesu stanowi praca ludzkich rąk, wysoce wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie poradzić sobie z wieloma, różnorodnymi zadaniami. Nie ma tu bowiem miejsca na powtarzalność, ponieważ ten typ produkcji charakteryzuje się wytwarzaniem unikalnych wyrobów w liczbie jednej sztuki, maksymalnie zaś kilku czy kilkunastu.

Jakie rozwiązania warto wdrożyć w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją jednostkową? Czy istnieją systemy bądź programy ułatwiające i usprawniające pracę?

Czym się charakteryzuje produkcja jednostkowaUnikalność, wysokie koszty wytworzenia wyrobu, długi czas oczekiwania, niepowtarzalność i najwyższa wartość produkowanych elementów. Są to główne cechy, które wysuwają się na prowadzenie, gdy myślimy o produkcji jednostkowej.

Taki charakter tego typu produkcji sprawia, że jest ona bardzo wymagająca i kosztowna, w zamian jednak klienci mogą liczyć na indywidualne zamówienia oraz bezkonkurencyjność. Do ich rąk bowiem trafiają wyroby, których nie ma rynku. I choć jest na nie małe zapotrzebowanie, to jednak najczęściej są to np. części czy oprzyrządowanie specjalistyczne, bez którego maszyny, sprzęty czy urządzenia nie miałyby szansy prawidłowo działać. Projekty zaś, te najbardziej złożone, wymagające i unikatowe, mogłyby nie dojść do skutku.

Zarządzanie produkcją jednostkowąNa rynku nie brakuje systemów przeznaczonych do zarządzania produkcjami masową i seryjną. Opierają się one na tym, że w obu tych typach możliwe jest stworzenie uniwersalnego parku maszynowego, wdrożenie powtarzalnych rozwiązań. Poza tym w produkcjach tych przeważa praca maszyn i programowalnych urządzeń. Dużo łatwiej wykryć i zniwelować usterki czy zmodyfikować plany produkcyjne.

Jak to jest w przypadku produkcji jednostkowej? Jej niepowtarzalność, unikalność i przewaga pracy ludzkich rąk sprawiają, że próżno szukać dedykowanych systemów do zarządzania. Można jednak postawić na autorski program UniProSoft, który powstał na bazie doświadczeń firmy zajmującej się produkcją m.in. specjalnego oprzyrządowania. Jest tu więc miejsce na elementy, które są charakterystyczne tylko dla produkcji jednostkowej.

UniProSoft nie eliminuje przeszkód czy minusów, które wynikają z charakteru produkcji jednostkowej, ale pozwala na skupienie się na zaletach oraz efektywne zarządzanie. Do dyspozycji użytkowników są różne moduły, które zostają indywidualnie dobrane i dopasowane do potrzeb danej branży.

UniProSoft daje szansę na gromadzenie danych o przeszłych i teraźniejszych zamówieniach, wprowadzanie zmian czy istotnych informacji. To program, który uwzględnia sposób realizacji indywidualnych zamówień. Pracownicy mają dostęp do niezbędnych danych, poza tym możliwe jest tworzenie statystyk i korzystanie z danych, które być może będą wykorzystywane w którymś z kolejnych projektów. Co więcej, w programie pojawią się opcje ułatwiające zarządzanie zarówno projektami, jak i pracą pracowników - np. przypisywanie zadań poszczególnym osobom.

Efektywne zarządzanie w produkcji jednostkowej oraz automatyzacja przeprowadzanych procesów, choć nie są proste w realizacji, to jednak możliwe, a wspomniany program zdecydowanie ułatwia te zadania.