Najnowsze

  • 24 maja 2023
  • 28 maja 2023
  • wyświetleń: 4655

Przyniosła sarenkę na komendę straży miejskiej. Zrobiła duży błąd

We wtorek, 23 maja do komendy straży miejskiej zgłosiła się mieszkanka ulicy Cichy Kącik w Czechowicach-Dziedzicach, która na swojej posesji zauważyła młodą sarenkę, lecz nie wiedziała, co z nią zrobić. Postanowiła przynieść ją do komendy straży miejskiej.

Nie wiedziała, co zrobić z młodą sarenką. Przyniosła ją na komendę
Przyniosła sarenkę na komendę straży miejskiej. Zrobiła duży błąd · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Jak relacjonuje straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach, zwierzę nie chciało opuścić posesji czechowiczanki. Z młodą, zdrową sarenką funkcjonariusze po konsultacji z odpowiednimi służbami udali się w miejsce, z którego ta została zabrana. Jak zauważyli funkcjonariusze, w pobliżu zapewne szukała jej matka. - Mamy nadzieję, że jej nie odrzuci - podsumowali strażnicy.

W związku z tą sytuacją strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic wystosowali apel. - Większość ptaków, dorastając opuszcza gniazdo nim jeszcze nauczy się latać. Taki młody ptaszek to podlot, jest częściowo samodzielny, lecz nadal w pobliżu są jego rodzice. Bronią go przed zagrożeniem, karmią i uczą, jak zdobyć pożywienie oraz jak unikać drapieżników. Jeśli spotkasz podlota najlepiej w ogóle nie interweniuj. Jeżeli jest w miejscu, w którym może być niebezpiecznie (np. trawnik, po którym biegają psy) możesz posadzić go na niskim krzewie w najbliższej okolicy. Jeśli nie jest ranny - nie potrzebuje Twojej pomocy! - podkreślają.

Nie zabieraj dzikich zwierząt do domu - porady · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


- Bardzo młode zające i sarny matki ukrywają w bezpiecznych miejscach (np. w wysokiej trawie, zaroślach rzadko odwiedzanych przez ludzi) Takie zwierzę NIE JEST PORZUCONE! Matka karmi je i czuwa nad nim, lecz z oddali, by nie zwabić drapieżników. NIGDY NIE DOTYKAJ! NIE BIERZ NA RĘCE! NIE RÓB ZDJĘĆ! NIE KARM! - dodają.

- Jeśli znalezione zwierzę jest ranne, błąka się od dłuższego czasu, nawołując matkę, zostało zaatakowane przez psy/koty itp. zgłoś takie zdarzenie dyżurnemu straży miejskiej bądź odpowiednim służbom, które wiedzą co zrobić w odpowiedniej sytuacji - apeluje czechowicka straż miejska.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.