Najnowsze

  • 17 listopada 2023
  • wyświetleń: 4290

Tablice projektu "Śladami Bartka" pojawiły się także w Zabrzegu i Janowicach

Nie tylko w Czechowicach-Dziedzicach, ale także w Janowicach w gminie Bestwina i w Zabrzegu można znaleźć tablice projektu "Śladami Bartka". Przypomnijmy, upamiętnia on żołnierzy podziemia niepodległościowego z VIII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych.

Tablica projektu "Śladami Bartka" w Zabrzegu
Tablica projektu "Śladami Bartka" w Zabrzegu · fot. Facebook / Śladami Bartka


Pełna nazwa projektu to "Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w dolinach". To kontynuacja programu "Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w Beskidach".

- Tym razem ze szlaków górskich, gdzie toczyło się leśne życie partyzantów, przenosimy si w doliny - tam gdzie żołnierz NSZ walczył i wykonywał powierzone zadania, często bezimiennie ginąc. Zabieramy Państwa w niezwykłą podróż śladami naszej Niepodległości odciśniętej w dolinach w latach 1945 - 1947 - opisują projekt jego autorzy.

Odsłonięcie tablicy projektu "Śladami Bartka" w Bestwinie
Odsłonięcie tablicy projektu "Śladami Bartka" w Janowicach · fot. Facebook / Śladami Bartka


W tej edycji projektu odsłonięto w sumie 10 tablic. Wśród nich znalazły się obiekty w Czechowicach-Dziedzicach (o niej piszemy w artykule "Śladami Bartka". Odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego"), a także w rejonie stadionu w Zabrzegu i obok Krzyża Partyzanckiego na "Pięciu Alejach" w Janowicach, w gminie Bestwina.

- Zrobiliśmy to! To już 20 tablic edukacyjnych w regionie Śląsko-Żywieckim i dziesiątki kilometrów tras dydaktycznych. W tegorocznej edycji projektu "Śladami Bartka" brało udział blisko 900 osób. Byli to uczniowie, nauczyciele, harcerze, samorządowcy, lecz przede wszystkim krewni upamiętnionych uczestników podziemia niepodległościowego. Zrobiliśmy to dla Ciebie. Abyś pamiętał - relacjonują autorzy projektu.

Tablice odsłonięte w ramach projektu "Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w dolinach"
Tablice odsłonięte w ramach projektu "Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w dolinach" · fot. Facebook / Śladami Bartka

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj