czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 7 maja 2016
  • 19 października 2016
  • wyświetleń: 33850

Wybrano najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku - zdjęcia

6 października nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie "Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w Gminie Czechowice-Dziedzice".

Reklama

Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w Gminie Czechowice-Dziedzice 2016 - miejsce 1. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Konkurs miał charakter otwarty i był adresowany do wszystkich mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice, którzy posiadają najpiękniejsze ogrody i domy przyjazne środowisku na terenie gminy. Do konkursu zgłoszono 10 ogrodów - pięć z Czechowic-Dziedzic, trzy z Ligoty i dwa z Zabrzega.

Na ocenę ogrodów w konkursie miała wpływ nie tylko estetyka zagospodarowania i funkcjonalność ogrodu, kompozycje roślinne a przede wszystkim bioróżnorodność, czyli udział jak największej liczby drzew, krzewów, bylin - w tym kwiatów, roślin ozdobnych i owocowych, warzywnych, ziół - ale również zwierząt bytujących w tych ogrodach na stałe (żaby, kaczki, kury, psy, koty a nawet... papuga), jak i je odwiedzających (ptaki, pszczoły itp.).

Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w Gminie Czechowice-Dziedzice 2016 - miejsce 2. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Przedmiotem oceny w konkursie był również stopień spełnienia kryteriów ekologicznych, takich jak np. sposób ogrzewania budynku, zagospodarowanie odpadów zielonych i wody deszczowej, korzystanie z energii odnawialnej, a także ogólne, pomysłowe i kreatywne wykorzystywanie odpadów i przedmiotów, które tylko teoretycznie - jak się okazało - nadają się na złom lub do utylizacji. Było na przykład oczko wodne zrobione ze starych opon, stoły ogrodowe wykonane ze starych maszyn i urządzeń, rabaty kwiatowe ze starych podkładów kolejowych, a nawet... urokliwe, oryginalne fotelo-kosze ogrodowe, powstałe z przerobionych i dostosowanych do tego celu starych szaf.

Ogrody punktowane były wg dziesięciu kryteriów: ogólna estetyka zagospodarowania ogrodu, bioróżnorodność, udział roślin miododajnych, oryginalne i pomysłowe kompozycje roślinne, funkcjonalność ogrodu, ciekawe rozwiązania małej architektury, ekologiczny sposób ogrzewania budynku, korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, ekologiczny sposób zagospodarowania odpadów zielonych, sposób zagospodarowania wód deszczowych. W ramach każdego z tych kryteriów, w oparciu o ustaloną skalę, każdy członek Komisji Konkursowej przydzielał indywidualnie punkty, które następnie zostały zliczone i zestawione - i tak poznaliśmy zwycięzców konkursu.

Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w Gminie Czechowice-Dziedzice 2016 - miejsce 3. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Wybór był bardzo trudny, a różnice punktowe - w końcowym rozrachunku - niewielkie. Komisja Konkursowa oceniała zgłoszone ogrody (zarówno w terenie, jak i na podstawie przedstawionych przez zgłaszających materiałów zdjęciowych, przedstawiających ogrody m.in. w różnych porach roku) w składzie: Bernadetta Klimek - naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, Iwona Stępień - Przewodnicząca Osiedla "Centrum" i Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Irys" w Czechowicach-Dziedzicach oraz pracownicy Urzędu Miejskiego - Alicja Szliter, Klaudia Szczudło-Sporys i Redaktor Biuletynu Samorządowego Czechowic-Dziedzic Paweł Mizera.

Każdy zgłoszony ogród został przez komisję odwiedzony, obejrzany i udokumentowany bogatym materiałem zdjęciowym. Członkowie komisji zgodnie podkreślali, że wybór był wyjątkowo trudny, gdyż każdy ogród wyróżniał się oryginalną, niebanalną estetyką, pomysłowym i przemyślanym zagospodarowaniem, bogactwem roślinnym i ciekawą, nieraz zaskakującą tzw. małą architekturą, dlatego też - oprócz trzech głównych nagród przewidzianych regulaminem konkursu - postanowiono wszystkim pozostałym ogrodom przyznać wyróżnienia.

Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w Gminie Czechowice-Dziedzice 2016 - wyróżnienia · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Nagrody i wyróżnienia wręczali burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz Bernadetta Klimek - naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa.

Pierwsze miejsce zajęła Pani Barbara Szpyra z Czechowic-Dziedzic, drugie - Państwo Małgorzata i Maciej Datta z Czechowic-Dziedzic, a trzecie - Bożena Bumbar z Zabrzega. Wyróżnienia otrzymali (kolejność alfabetyczna) Państwo Lucyna Dziech, Dariusz i Urszula Korczyk, Dorota i Piotr Niesyt, Jadwiga Paździora, Elżbieta i Piotr Rogowiec, Rozalia Szypuła i Wojciech Wizner.

Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku - 6.10.2016 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Celem konkursu było wspieranie ekologicznych wzorców, ochrona bioróżnorodności oraz zachęcenie mieszkańców gminy do dbałości o piękno i estetykę swojego najbliższego otoczenia. Organizatorem był Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.