czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 14 lipca 2016
  • 26 lipca 2016
  • wyświetleń: 28326

Światowe Dni Młodzieży - zdjęca z pikniku w Czechowicach-Dziedzicach

W minioną sobotę, 23 lipca, w parku na Północy zorganizowany został przez Gminę Czechowice-Dziedzice piknik z okazji Światowych Dni Młodzieży. Uczestniczyła w nim licząca niemal 400 osób grupa francuskiej młodzieży wraz z księżmi i siostrami zakonnymi, która gościła w parafiach Dekanatu Czechowickiego. Bawili się wspólnie z goszczącymi ich rodzinami, czechowickimi księżmi i mieszkańcami gminy.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży - piknik w Czechowicach-Dziedzicach - 23.07.2016 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Młodzież powitał ciepłymi słowami Burmistrz Marian Błachut, wyrażając radość z goszczenia pielgrzymów. Przemówił także biskup Dominik z Francji, który rozpoczął od chwili ciszy dla uczczenia ofiar ostatnich zamachów terrorystycznych, szczególnie tego, który wydarzył się w Nicei (goszcząca w Czechowicach-Dziedzicach młodzież pochodziła z okolic Nicei i Marsylii). Następnie złożył słowa podziękowania za gościnę i sprowokował francuską młodzież do wyrażenia swej wdzięczności. W imieniu Dekanatu Czechowickiego ks. Ludwik Duży - proboszcz parafii pw. św. Barbary - podziękował rodzinom za otwarcie swych domów dla pielgrzymów oraz Burmistrzowi Marianowi Błachutowi za pomoc w organizacji pobytu gości.

Kolejnym elementem pikniku była inauguracja muralu, który powstał na pamiątkę Światowych Dni Młodzieży. Autorka malowidła, czechowiczanka Aneta Paszek, przedstawiła symbolikę muralu i zaprosiła uczestników pikniku do pozostawienia na nim swojego śladu w postaci cytatów, myśli czy podpisów.

Artystyczną część pikniku zainaugurowały mażoretki Perfekto, działające przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Podobnie świetny odbiór miała grupa wokalistów Teatru Muzycznego Movimento, która dała popisowy koncert. Całości dopełnił występ czechowickiego zespołu Akustyczne Historie.

Wszyscy korzystali z atrakcji, jakie oferuje park. Grali w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, ćwiczyli na siłowni plenerowej i wyplatali sznurkami wzory na przestrzennych panelach do haftu krzyżykowego. Ponadto uczestniczyli w zajęciach z rękodzieła artystycznego prowadzone przez panie z Pracowni Rękodzieła Artystycznego działającego w Miejskim Domu Kultury. Kosztowali ciasta upieczone przez członkinie Towarzystwa Przyjaciół Ligoty i grupę działającą przy MDK oraz smakowali miody ze Stowarzyszenia Pszczelarzy w Czechowicach-Dziedzicach.

W międzyczasie odbył się pełen emocji mecz piłki nożnej Polska-Francja, zorganizowany przez MOSiR. Reprezentanci zostali wyłonieni z grupy francuskiej oraz przyjmującej ją polskiej młodzieży. Wokół boiska kłębił się żywo kibicujący tłum, powiewały flagi, odśpiewano nawet Marsyliankę. Mecz zakończył się remisem i rozegrano dogrywkę. W jej trakcie Francuzi przeprowadzili spektakularną zmianę, w wyniku której na boisku pojawiła się grupa sześciu sióstr zakonnych, które mimo habitów grały z pełnym zaangażowaniem. Ostatecznie polska drużyna wygrała 3:2.

Dekoracja odbyła się na scenie. Na szyjach Francuzów Burmistrz Marian Błachut zawiesił srebrne medale, a złote zostały zawieszone przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego na szyjach Polaków. Została też przyznana nagroda fair play, w wyniku której medale otrzymały francuskie siostry zakonne. Po wzniesieniu pucharu przez polską drużynę, jej kapitan w burzy braw i okrzyków przekazał trofeum Francuzom.

Francuska młodzież zarażała swym entuzjazmem wszystkich uczestników pikniku. Zaprezentowali przygotowany flash mob, wykonany z udziałem francuskich księży i sióstr zakonnych. Dali też żywiołowy koncert i oddali się wspólnym tańcom z młodzieżą polską.

Zabawa nie miałaby końca, lecz napięty program pobytu wymusił jej wyciszenie. Na zakończenie uczestnicy odśpiewali Apel Jasnogórski, poprowadzony przez ks. Andrzeja Zelka - proboszcza parafii pw. św. Katarzyny.

Gdy się ściemniło, gości pożegnał spektakl przygotowany przez Grupę Fireshow Zapaleńcy pod wodzą Agnieszki Goli. Czworo tancerzy w magicznym kręgu utworzonym przez grupę młodzieży dało pokaz swoich umiejętności tańca z żywym ogniem, łącznie z krzesaniem iskier i fajerwerkami.

aka, wiktoria / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.