czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 19 sierpnia 2017
  • 24 października 2017
  • wyświetleń: 24138

Pracownia rzeźby z Krakowa zaprojektuje i wybuduje pomnik

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz wykonanie Pomnika Wolności. Pomnik wybuduje pracownia rzeźby z Krakowa. Monument autorstwa Jana Raszki został został zniszczony przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

Reklama

Koncepcja programowo-przestrzenna pomnika Wolności · fot. materiały przetargowe


Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach ogłosił wyniki przetargu na opracowanie kompleksowej, pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z nadzorem autorskim, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie Pomnika Wolności autorstwa Jana Raszki.

Zamówienie publiczne wygrała "Pracownia Rzeźby FORMA Karol Badyna" z Krakowa, która wyceniła swoją ofertę na 419 tys. złotych brutto.

Pomnik zostanie odtworzony na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych, gdyż nikt w gminie nie posiada kontaktu z jakimikolwiek osobami z rodziny artysty z Krakowa, które mogłyby przekazać informacje czy oryginalny projekt istnieje i w czyim jest posiadaniu.

Archiwalne fotografie Pomnika Wolności


Pierwotny Pomnik Wolności ufundowany został przez społeczeństwo gminy Czechowice-Dziedzice w 10-lecie wymarszu ochotniczego do Legionów pod komendą A. Janika w obronie granic Rzeczypospolitej pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego w roku 1914. Pomnik usytuowany był vis-a-vis dworca PKP, miejsce to ówcześnie służyło społeczeństwu do zgromadzeń publicznych.

Obecnie planowane jest odtworzenie pomnika na innej nieruchomości położonej w centrum miasta. Obelisk stanie na działce położonej przy zbiegu ulic Niepodległości i Mickiewicza w Czechowicach-Dziedzicach, nieopodal Komisariatu Policji. Pierwotne miejsce pomnika obecnie jest zagospodarowane w sposób uniemożliwiający jego usytuowanie, ponadto ekspozycja pomnika w tym miejscu byłaby niewskazana.

Koncepcja programowo-przestrzenna pomnika Wolności
Koncepcja programowo-przestrzenna pomnika Wolności · fot. materiały przetargowe


Wytyczne architektoniczno-urbanistyczne:
  • wysokość pomnika: 6,93 m,
  • wymiary podstawy pomnika: 5,60 m x 6,20 m (34,72 m2),
  • zewnętrzne wymiary przestrzeni zajętej pod podstawę pomnika wraz z otaczającymi go słupkami: 6,86 m x 7,46 m (51,18 m2).


Gmina zamierza przeznaczyć na odbudowę pomnika 419 tys. złotych. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał rok na zaprojektowanie i wykonanie pomnika, który musi być gotowy maksymalnie do 12 października 2018 roku.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.