czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 22883

ZSTiL: uczniowie jednej z klas nie zdali egzaminu. Poseł interweniuje

Żaden z uczniów jednej z klas ZSTiL nie zdał egzaminu zawodowego. Powód? Niezrozumienie wytycznych, które zostały zmienione w tym roku. W sprawie zainterweniował poseł Grzegorz Gaża.

Reklama

zstil, zespół szkół technicznych i licealnych
ZSTiL: żaden z uczniów nie zdał egzaminu. Interweniuje poseł · fot. ZSTiL


W czym tkwi problem? - Tutaj trzeba się troszkę zagłębić w to jak wyglądał w ogóle egzamin E.19. Część praktyczna tego egzaminu, która sprawiła problem, dotyczyła programu, który mieliśmy napisać. Była to część, bez której, po przeliczeniu punktów, nie było możliwości zdania tego egzaminu. Dokładnie chodziło o sposób przesłania tego programu. W poprzednich latach na każdym egzaminie przesłanie programu metodą robienia screen'ów było dopuszczalne. I tak też nas uczono. Byliśmy przygotowani na taki właśnie przekaz naszej wiedzy. Problem jednak w tym, że w tym roku wymagania dotyczące właśnie tego sposobu przesłania uległy zmianie - powiedział Maciek, uczeń klasy o profilu technik mechatronik.

Egzamin odbył się w styczniu, a w marcu uczniowie poznali negatywne wyniki swoich prac. Jak zauważył Maciek, uczniowie odwołali się do OKE - poprosili o wgląd do swoich prac. Jednak ze względu na epidemię koronawirusa i spowodowane nią zamknięcie szkół, nie jest to teraz możliwe. - Wartości merytoryczne w tym programie są zachowane. Gdyby wziąć pod uwagę ten program, to każdy z nas zdałby ten egzamin. Niestety, stało się inaczej - podkreśla Maciek.

W sumie poszkodowanych zostało kilkanaście osób z klasy o wspomnianym profilu. O komentarz do całej sytuacji poprosiliśmy dyrektora szkoły, Pawła Urbańczyka. - My jako szkoła nie jesteśmy stroną w tej sprawie, mimo to wysłaliśmy pismo z prośbą o wyjaśnienia do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Udostępniamy sale, sprzęt na potrzeby egzaminów przygotowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Egzaminy nadzorowane są przez komisję składającą się z 2 członków, stanowiska przygotowuje asystent techniczny. Zgodnie z procedurami żadna z tych osób nie ma wglądu do arkusza egzaminacyjnego oprócz ucznia. Uczeń ma dodatkowe 10 minut na zapoznanie się z arkuszem nie wliczane do czasu egzaminu - powiedział nam dyrektor ZSTiL.

poseł Grzegorz Gaża
Żaden z uczniów nie zdał egzaminu. Interweniuje poseł Grzegorz Gaża · fot. www.facebook.com/GrzegorzGazaPosel


W sprawę zaangażował się poseł Grzegorz Gaża. - Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie uczniowie i rodzice ZSTiL im. Stanisława Staszica w Czechowicach-Dziedzicach. Zdając sobie sprawę z wagi problemu i stresu, jaki przeżywają dziś ci młodzi ludzie, chciałbym im w tym temacie pomóc. W tym celu zamierzam spotkać się z dyrekcją szkoły, władzami powiatu bielskiego, przedstawicielami śląskiego Kuratorium Oświaty oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Jak się okazuje, taki problem wystąpił także w innych szkołach, dlatego tym bardziej zasadne jest, aby wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie. Wszystkim nam leży na sercu przyszłość młodego pokolenia i jako Poseł zawsze jestem gotowy służyć im pomocą - powiedział portalowi czecho.pl poseł Gaża.

O komentarz zwróciliśmy się również do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Czekamy na odpowiedź.

Czym jest egzamin zawodowy? To egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - jest formą oceny poziomu opanowania przez zdającego wiedzy i umiejętności z zakresu danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, ustalonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach.

Egzamin zawodowy jest egzaminem zewnętrznym. Umożliwia uzyskanie porównywalnej i obiektywnej oceny poziomu osiągnięć zdającego poprzez zastosowanie jednolitych wymagań, kryteriów oceniania i zasad przeprowadzania egzaminu, opracowanych przez instytucje zewnętrzne, funkcjonujące niezależnie od systemu kształcenia.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.