czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 31 maja 2020
  • 1 czerwca 2020
  • wyświetleń: 31929

To była deszczowa niedziela, strażacy podsumowali działania

Intensywne opady deszczu spowodowały podniesienie się stanu wód w rzekach na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Na rzekach Iłownicy i Wiśle ich poziom przekroczył stany alarmowe, a na Białej na granicy Czechowic-Dziedzic i Bestwiny oraz Wapienicy na Podkępiu stany ostrzegawcze. W mieście doszło do podtopień. Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy interweniowali w naszym mieście cztery razy - zagrożona była między innymi oczyszczalnia ścieków.

Reklama

W sumie w niedzielę, 31 maja strażacy w gminie Czechowice-Dziedzice interweniowali cztery razy. Działania straży pożarnej polegały głównie na udrażnianiu zatkanych przepustów oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic. Strażacy wypompowywali również wodę z terenu oczyszczalni ścieków zlokalizowanej przy ul. Łukasiewicza w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zagrożona była skrzynka elektryczna obsługująca pompy w pompowni ścieków. Stworzono zapory z worków z piaskiem, następnie za pomocą pomp wysokiej wydajności wypompowywano wodę.

podtopienia, łuaksiewicza
Podtopienia przy ulicy Łukasiewicza, 31 maja 2020 · fot. OSP Czechowice


W niedzielę przed południem poziom Iłownicy przekroczył stan alarmowy (420 centymetrów). Po południu podniósł się też poziom wody w Wiśle - przekroczył on też stan alarmowy (410 cm).

W związku z trwającymi opadami deszczu, wzrostem stanów rzek Wisły i Iłownicy oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych, z dniem 31.05.2020 r. od godz. 16.30, wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego, a zatem również na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.

Wojewoda zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z ww. terenów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało odwołane w poniedziałek, 1 czerwca o godzinie 12.00.

Rzeka Biała
Rzeka Biała, kładka przy ulicy E. Orzeszkowej, 31 maja 2020 · fot. OSP Lipowiec


Intensywne opady deszczu spowodowały, że podniósł się również poziom wody w rzece Białej na granicy Czechowic-Dziedzic i Bestwiny. W niedzielę panował tam stan ostrzegawczy, a poziom wody zbliżał się do stanu alarmowego, który ogłasza się, gdy poziom wody w tej rzece przekroczy 260 centymetrów. Na północy Czechowic-Dziedzic podniesienie się stanu wody na Białej spowodowało, że niemożliwy jest przejazd pomiędzy naszym miastem a Kaniowem w okolicy kopalni "Silesia" oraz lotniska.

Loading...


Stan ostrzegawczy poziom rzeki przekroczył w Wapienicy na Podkępiu (stan alarmowy ogłasza się tam przy przekroczeniu 410 centymetrów).

wapienica, 31 maja
Rzeka Wapienica, jaz przy ul. Wodospadowej, 31 maja 2020 · fot. Piotr Kuboszek

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.