czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 16 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020
  • wyświetleń: 28612

Jest nowy właściciel kopalni Silesia! EPH i BDL sprzedają swoje udziały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

W środę wieczorem koncern EPH poinformował, że zawarł umowę sprzedaży PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nowym właścicielem zakładu, po akceptacji transakcji przez stosowne urzędy, zostanie firma Bumech S.A., która zakupi również czechowicką firmę Mining Services and Engineering Sp. z o.o. W czwartek zakup kopalni przez spółkę skomentował Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumechu.

Reklama

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- EPH (Energetický a průmyslový holding, as) zawarła w dniu dzisiejszym (16.12.2020 - przyp. red.) umowę sprzedaży posiadanych udziałów w PG Silesia (Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA Sp. z o.o.) stanowiących 38,946% akcji PG Silesia na rzecz Bumech SA. Jednocześnie Braindour Development Limited sprzedaje swoje udziały w PG Silesia do tego samego kupującego, a więc Bumech, po rozliczeniu transakcji przez urząd antymonopolowy i rozliczeniu będzie posiadał 99,975% akcji PG Silesia - poinformowała spółka EPH w środowym komunikacie.

Bumech S.A. to firma, której siedziba znajduje się w Katowicach. Spółka zajmuje się drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn, produkcją urządzeń i maszyn górniczych oraz wyrobów z gumy.

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Jak czytamy w środowym raporcie giełdowym spółki Bumech S.A., decyzja o jej przystąpieniu, w charakterze potencjalnego kupującego, do procesu zakupu udziałów w spółce PG Silesia zapadła 8 września. Wiążącą ofertę zakupu łącznie 99,975% udziałów w kapitale zakładowym kopalni, Bumech S.A. złożył 18 listopada. Za 99,975% udziałów w PG Silesia katowicka spółka zapłaci 9,86 miliona złotych.

- PG Silesia zajmuje się wydobywaniem węgla kamiennego ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia", objętego obszarem górniczym "Czechowice II", a jej koncesja obowiązuje do 31 sierpnia 2044 roku - czytamy dalej.

kopalnia silesia
Kopalnia Silesia · fot. czecho.pl


Ponadto Bumech S.A. zakupi 100% udziałów w kapitale zakładowym firmy Mining Services and Engineering sp. z o.o. z siedzibą w Czechowicach - Dziedzicach. MSE to podmiot współpracujący z PGS, którego głównym przedmiotem działalności jest gospodarka wodna i produkcja energii cieplnej na potrzeby kopalni. Za 100% udziałów w MSE Bumech zapłaci 9,17 mln zł.

Płatność za udziały w obydwu spółkach Bumech S.A. dokona w ratach do końca września 2022 roku, a ostateczne ceny mogą być skorygowane w dół lub w górę w oparciu o wartość aktywów i wyniki finansowe zakupionych spółek w końcu tego roku. Ponadto, jak informuje katowicka spółka w raporcie giełdowym, umowa przewiduje też dodatkowe płatności na rzecz sprzedających polegające na tym, że w okresie od października 2022 roku do września 2024 roku, spółka będzie wypłacać sprzedającym udział w przyszłych zyskach Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w wysokości 20 procent miesięcznego EBIT, lecz nie więcej niż 1,5 mln zł miesięcznie.

Kopalnia, PG Silesia, z lotu ptaka, lotnicze
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- Patrzę przez okno i widzę, że wiatr nie wieje i słońce nie świeci, a prąd przecież jest - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Marcin Sutkowski, dyrektor generalny Bumechu. - Kopalnia Silesia jest dobra technicznie. Nie będziemy na pewno myśleli o zmniejszeniu zatrudnienia, bowiem trzeba też będzie realizować roboty przygotowawcze. W tym zakresie mamy do rozpatrzenia kilka wariantów. Kopalnia Silesia to jedynie około 2 proc. rynku węgla energetycznego w Polsce, zatem miejsce na rynku dla takiego producenta węgla się znajdzie - dodaje Sutkowski.

- Grupa Kapitałowa Bumech S.A. od wielu lat działa w branży wydobywczej. Jej kadra managerska posiada duże doświadczenie w zarządzaniu kopalniami węgla kamiennego na różnych szczeblach. Grupa realizuje kontrakty górnicze na terenie Polski i za granicą - jej spółka celowa w Czarnogórze samodzielnie prowadzi kopalnię zajmującą się wydobyciem boksytu. Zakup PGS i MSE wydaje się zatem biznesowo uzasadnioną szansą na rozwój Grupy i umocnienie jej pozycji rynkowej - poinformował Bumech w środowym komunikacie giełdowym.

zachód słońca, PG Silesia, kopalnia
Kopalnia Silesia · fot. Reconmedia


- Bumech jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem z branży maszynowej świadczącym usługi dla górnictwa. Głównymi źródłami przewagi konkurencyjnej Spółki są unikatowe kompetencje, doświadczona kadra inżynieryjno-techniczna, własny dział technologiczny oraz atrakcyjna pod względem cenowym i jakościowym oferta - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Bumechu.

Po ogłoszeniu kupna PG Silesia przez katowicki Bumech, akcje tej spółki, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, poszły mocno w górę - aż o 34% - i godzinie 11.45 były liderami wzrostów na warszawskim parkiecie. Jak twierdzi Marian Kostempski, były prezes Kopeksu w rozmowie z portalem wnp.pl, kopalnia Silesia ma przed sobą lepsze perspektywy niż przeciętna kopalnia Polskiej Grupy Górniczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj