czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 2 lipca 2021
  • wyświetleń: 887

149. miejsce naszej gminy w najnowszym rankingu finansowym

Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła 149. miejsce spośród 642 gmin miejsko-wiejskich w tegorocznej edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Ranking opracowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, który badał kondycję finansową samorządów. Wysokie, 5. miejsce zajął powiat bielski.

PocztowkaZCzechowic,Czechowice,CzechowiceDziedzice,PocztowkaZCzechowic,ZdjęciaZDrona,Podbeskidzie,
149. miejsce naszej gminy w najnowszym rankingu finansowym · fot. Mariusz


Spośród 642 gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajęły Poddębice w województwie łódzkim. Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła 149. miejsce. Z kolei w grupie 314 powiatów ziemskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 1. powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), 2. powiat bydgoski (woj. kujawsko-pomorskie), 3. powiat poznański (woj. wielkopolskie), 4. powiat pruszkowski (woj. mazowieckie) oraz 5. powiat bielski (woj. śląskie).

- Przyjęliśmy założenie, że poprzedni rok to był rok pandemiczny, który niewątpliwie wpłynął na kondycję samorządów. W związku z tym uzupełniliśmy analizy o nakłady związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Covid-19. Dla zapewnienia porównywalności rankingu w tegorocznej edycji uwzględniliśmy te same kryteria i te same wskaźniki, które były przyjęte w latach ubiegłych - informuje prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ranking przygotowano w oparciu o dane regionalnych izb obrachunkowych na koniec 2020 roku. Jest on pochodną siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem jednostek samorządu terytorialnego, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych.

Warto przypomnieć, że w zestawieniu wydatków jednostek samorządu terytorialnego na działania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19 laureatami w poszczególnych kategoriach zostały: powiat kluczborski (powiaty ziemskie), Kraków (miasta na prawach powiatu) oraz Szczyrk (gminy miejskie).

mp / czecho.pl, źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.