czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 19 lipca 2021
  • wyświetleń: 291

Kalkulatory, czyli rewolucja w dokonywaniu obliczeń

Materiał partnera:

Maszyny liczące w swojej poręcznej, niewielkiej formie stanowią szczególne wsparcie już od XIX wieku, stopniowo przekształcając się i wzbogacając o nowe funkcje. Dowiedz się jakimi właściwościami odznaczają się dzisiejsze kalkulatory i jaką drogę przeszły od momentu opatentowania!

Whitpress


Kalkulatory, czyli rewolucja w dokonywaniu obliczeń


Kalkulatory stanowią obecnie urządzenia wykorzystywane nie tylko w szkołach i uczelniach, ale również branży budowlanej, technicznej, a także chemicznej. Maszyny liczące w swojej poręcznej, niewielkiej formie stanowią szczególne wsparcie już od XIX wieku, stopniowo przekształcając się i wzbogacając o nowe funkcje. Dowiedz się jakimi właściwościami odznaczają się dzisiejsze kalkulatory i jaką drogę przeszły od momentu opatentowania!

Zastosowanie kiedyś i dziśPierwszy przenośnym kalkulator mechaniczny, zasilany ręcznie za pomocą korby, skonstruowany został przez jednego z austriackich inżynierów - Curt'a Herzstark'a. Swoje dzieło zaprojektował przebywając w austriackim obozie koncentracyjnym, natomiast w pełni opatentował w roku 1948 w Lichtensteinie. Urządzenie to od początku cieszyło się dużą popularnością, zarówno dzięki poręcznej budowie, jak również pionierskim charakterze wynalazku. Tzw. kalkulator "Curta" potrafił dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić z doskonałą dokładnością, dzięki czemu z powodzeniem stosowany był w branży geodezyjnej oraz inżynieryjnej.

Rok 1970 przyniósł pierwszy kalkulator elektroniczny, znacznie prostszy w obsłudze w porównaniu do swoich mechanicznych odpowiedników. Minusem tzw. urządzeni Sumlock ANITA była jego zwiększa waga, wynosząca około 15 kg. Pomimo tego był one z sukcesem stosowane na całym świecie w szerokiej gamie branż przemysłowych, ze względu na swoją cichą pracę oraz dokładność wykonywanych obliczeń.

Egzemplarze przenośne elektronicznych maszyn liczących jako pierwsze rozpowszechniły się w Japonii, konsekwentnie podbijając rynki na całym świecie. Swoje propozycje kalkulatorów tego rodzaju przygotowały jedne z największych firm, do dzisiaj produkujących sprzęt elektroniczny: CASIO, Canon, Sony oraz Toshiba. W czasach dzisiejszych, kilkadziesiąt lat po tym jak opatentowane został elektroniczne egzemplarze, kalkulatory kojarzone są przede wszystkim ze szkołą i lekcją matematyki. Nowoczesne maszyny liczące stanowią niezastąpioną pomoc nie tylko dla uczniów, ale również studentów kierunków ścisłych, pracowników biurowych, inżynierów i wielu innych osób.

Pod względem funkcjonalności, współczesne kalkulatory podzielone są na 7 kategorii:
  • popularne
  • biurowe
  • naukowe
  • inżynierskie
  • programowalne
  • graficzne
  • specjalizowane


Najpopularniejsze marki kalkulatorówNajpopularniejsze marki produkowanych obecnie kalkulatorów to z pewnością Citizen, Casio i Vector, dostępne w sklepie Jedną z maszyn liczących, dostępnych w sklepie internetowym Biuronimo.pl jest Citizen CX-123N, o wadze 728 gram. Ten szczególny kalkulator oparty o zasilanie sieciowe wyróżnia się szeregiem funkcji, takich jak obliczanie podatku TAX, przeliczanie walut oraz, przede wszystkim, możliwość drukowania w kolorze czarnym i czerwonym.

Kalkulatorem naukowym zasługującym na wyróżnienie jest z pewnością Casio FX-991EX CLASSWIZ, zasilany bateryjnie i słonecznie. Urządzenie to przypadnie do gustu w szczególności wykładowcom, nauczycielom oraz studentom kierunków ścisłych, ze względu na szereg funkcji niedostępnych w tradycyjnych egzemplarzach. Opisywana maszyna licząca pozwala m.in. na funkcję powtarzania, konwersję jednostek, pamięć zmiennych oraz programów, dokonywanie obliczeń w nawiasach, a także na ułamkach zwykłych i wiele więcej. Jeżeli chodzi o tę kategorię urządzeń, jest ono bez wątpienia godnym polecenia egzemplarzem, które oprócz funkcjonalności wyróżnia się intuicyjną, przyjazną w obsłudze nawigacją.