czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 15 lipca 2021
  • wyświetleń: 553

Rodzaje i cechy rudy żelaza

Materiał partnera:

Najbogatsze złoża mają charakter liniowy. Ponadto zawierają najczystsze gatunki . A także w naturze na powierzchni kwarcytów zawierających żelazo tworzą się płaskie osady.

ruda żelaza


Najczęściej spotykana jest czerwona ruda żelaza na bazie tlenku hematytu. Substancja ta ma wysoką zawartość żelaza, a ilość szkodliwych substancji jest stosunkowo niewielka.

Szeroko wykorzystany są kilka innych rodzajów:

  • Brązowa (czerwona) ruda żelaza. Ta substancja jest tlenkiem i ma brudno żółty odcień.
  • Magnetyt. Formuła substancji- Fe3O4.Jest mniej powszechny niż brązowy, ale często zawiera ponad 70% minerału. Rodzaj może być gęsta lub ziarnista z plamami ciemnoniebieskich grudek. W czasie wydobycia ruda ta posiada właściwości magnetyczne, które zanikają po obróbce w wysokiej temperaturze.
  • Ruda żelaza gliniasta. Jest stosunkowo rzadko spotykana i zwykle zawiera mało minerałów.
  • Żelaziak spatyczny. Zawiera syderyty i jest dość rzadko spotykany. Ze względu na niską zawartość minerału jego wydobycie nie wygląda na ekonomiczno opłacalne.


Węglany i krzemiany również nie są rzadkością w przyrodzie.

Cechy wydobycia rudy żelazaZagospodarowanie złóż może odbywać się w sposób otwarty lub podziemny. Druga metoda powoduje mniejsze szkody w przyrodzie, ale jest bardziej czasochłonna. Wydobyta skała jest dostarczana do zakładu, gdzie surowiec musi zostać wstępnie rozdrobniony. Następnie ruda jest wzbogacana, żelazo jest oddzielane od innych elementów.

Ta procedura może być wykonana na kilka sposobów:
  • Separacja grawitacyjna. Kawałki skał mają różną gęstość i rozpadają się pod wpływem mechanicznym, na przykład w rezultacie wibracji.
  • Flotacja. Drobno zmielony surowiec umieszczany jest w specjalnej komorze, w którą następnie podawane jest powietrze i płyn roboczy. Cząsteczki żelaza wiążą się z pęcherzykami powietrza i unoszą się..
  • Separacja magnetyczna. Minerał jest oddzielony magnesami.
  • Mieszany. Do oddzielenia żelaza od skały płonnej są używane kilka metod.


Otrzymany koncentrat rudy jest następnie przesyłany do kombinatu metalurgicznego.

ZakresZakres rudy żelaza ogranicza się do produkcji metalurgicznej. Jest głównym surowcem do produkcji żeliwa i różnych stopów.

W ten sposób różne metale powstają z rudy. Jednak jeszcze 2000 lat temu ludzie zdali sobie sprawę, że żelazo w czystej postaci ma nieco wyższą twardość niż brąz. W rezultacie powstał stop żelaza i węgla zwany stałą lub żeliwem. Pierwszy rodzaj materiału zawiera 0,1-2,14% węgla.

Należy zauważyć, że przez długi czas żeliwo nie było używane do produkcji przedmiotów.

Dawni metalurdzy uważali go za wadę ze względu na niską ciągliwość. Dopiero po wynalezieniu broni materiał ten zaczęto wykorzystywać do produkcji jąder. Dziś sytuacja znacznie się zmieniła, a żeliwo znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach.

Liderem w metalurgii żelaza są Chiny. Ten kraj znacznie przewyższa inne kraje w produkcji żelaza i stali. Wiodącymi eksporterami są Australia i Brazylia.

Gospodarka światowa potrzebuje coraz więcej surowców, dlatego w wielu krajach aktywnie są opracowywane złoża rud żelaza. Jednak kraje rozwinięte często wolą ograniczać własną produkcję, preferując eksport stosunkowo niedrogiego materiału. Choć światowe zapasy żelaza wydają się ogromne, nie są one niewyczerpalne