czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 24 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2589

Jaką nazwę będzie nosił nowy park? Zadecydują o tym radni

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, która odbędzie się w czwartek, 28 kwietnia, jej członkowie rozpatrzą uchwałę w sprawie nadania nazwy nowemu parkowi położonemu przy ulicach Królowej Jadwigi i Józefa Rumana w Czechowicach-Dziedzicach. Według projektu uchwały obiekt ma nosić nazwę "Park Świętej Barbary".

Park Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach
Park Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy nowemu parkowi przy ulicach Królowej Jadwigi i Józefa Rumana w sąsiedztwie Kościoła św. Barbary przedłożono z inicjatywy Zarządu Osiedla Barbara. Nazwa ma upamiętniać postać świętej Barbary żyjącej w III wieku dziewicy, męczennicy, jednej z Czternastu Świętych Wspomożycieli, świętej Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.

Św. Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec Dioskuros wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy ojciec dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Kiedy to nie poskutkowało, doniósł na nią do władz prześladujących wówczas chrześcijan. Została uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Galeriusza. Wykonawcą tego wyroku miał się stać sam ojciec Barbary. Święta Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników i wielu innych.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.