czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 27 kwietnia 2022
  • 29 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 5983

Problem z wyłączeniami instalacji fotowoltaicznych. Burmistrz wyjaśnia

Grupa mieszkańców ulicy Słonecznej skierowała do burmistrza Czechowic-Dziedzic, Mariana Błachuta, pismo w sprawie problemów z wyłączeniami instalacji fotowoltaicznych. Jak zauważają, ich "instalacje wyłączają się już od godziny 10.00 i spełniają swoją role tylko w 50%, albo i mniej, a powodem jest podwyższone napięcie w sieci".

panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii
Problem z wyłączeniami instalacji fotowoltaicznych. Burmistrz wyjaśnia


- Panie Burmistrzu. Piszę do Pana w imieniu własnym i mieszkańców ulicy Słonecznej, a mianowicie w sprawie instalacji fotowoltaicznych, które zamontowaliśmy na swoich dachach, przyczyniając się do ekologii i modernizacji naszych źródeł ciepła, które wpływają pozytywnie na jakość powietrza w naszym mieście - czytamy w piśmie mieszkańców ulicy Słonecznej skierowanym do burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Jak dodają, "niestety, wszystko było fajnie, ale nasze instalacje wyłączają się już od godziny 10.00 i spełniają swoją role tylko w 50%, albo i mniej, a powodem jest podwyższone napięcie w sieci". - Nasz dostawca energii, czyli TAURON, nie chce nam pomoc rozwiązać ten problem, albo obniżyć troszkę napięcie w sieci, albo może zmodernizować jakiś transformator, który może kiedyś spełniał swoją funkcje, a teraz gdy wydał zgody na montaż instalacji potrzeba troszkę większego jak na ulicy Jasnej. Napięcie w naszych instalacjach, gdy produkujemy, podnosi się do 260V, a falowniki wyłączają się przy 253V. My mieszkańcy ulicy Słonecznej rozkładamy już ręce i prosimy, czy Pan przyjrzałby się tej sprawie i pomógł nam rozwiązać jakoś ten problem - zaapelowali czechowiczanie.

Poniżej publikujemy pełną treść odpowiedzi burmistrza Marian Błachuta na pismo mieszkańców ulicy Słonecznej.

Szanowny Panie,

Dziękuję za informację sygnalizującą problemy ze wzrostem napięcia oraz pracą falowników obsługujących instalacje fotowoltaiczne zainstalowane na budynkach prywatnych przy ulicy Słonecznej w Czechowicach-Dziedzicach. Niestety, zgłaszany przez Państwa problem nie jest odosobniony. Do realizującego projekt OZE Urzędu Miejskiego napływa coraz więcej sygnałów dotyczących automatycznych włączeń instalacji fotowoltaicznych w momentach intensywnego nasłonecznienia i szczytowej produkcji energii elektrycznej. Sygnały takie napływają z różnych rejonów w Czechowicach-Dziedzicach oraz sołectwach, co może wskazywać, iż na terenie naszej gminy znajdują się obszary, na których sieci elektroenergetyczne i obsługujące je stacje transformatorowe mają niedostateczne parametry.

Kompleksowe rozwiązanie tego problemu leży tylko i wyłącznie po stronie operatora sieci, czyli spółki TAURON. Ze swojej strony mogę natomiast zapewnić, że w związku z napływającymi od mieszkańców informacjami o częstych i powtarzających się wyłączeniach instalacji PV, Gmina Czechowice-Dziedzice wystąpi do spółki TAURON z wnioskiem o przeprowadzenie prac modernizacyjnych, które podniosą parametry techniczne sieci, co w efekcie powinno umożliwić sprawną, niezakłóconą pracę instalacji fotowoltaicznych.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut

mp / czecho.pl
źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.