czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 czerwca 2022
  • 16 czerwca 2022
  • wyświetleń: 24946

[WIZUALIZACJE] PKP ogłosiło przetarg na przebudowę dworca kolejowego

Spółka PKP S.A. ogłosiła w piątek, 10 czerwca przetarg na prace budowlane związane z przebudową czechowickiego dworca kolejowego! Spółka przedstawiła także wizualizacje dworca oraz jego wnętrz.

Reklama

Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie · fot. PKP S.A. - dokumentacja przetargowa


Przewiduje się zmianę układu funkcjonalnego dworca oraz dostosowanie dla osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Projekt funkcjonalno-przestrzenny został zrealizowany na podstawie materiałów dostarczonych przez Inwestora.

W budynku przewiduje się poczekalnię oraz węzeł sanitarny dla podróżnych dostosowany dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczoną możliwością poruszania się, zespół kasowy, pomieszczenia techniczne, lokal przeznaczony pod wynajem, posterunek Służby Ochrony Kolei, oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach i muzeum, których układ został ustalony z najemcami i dostosowany dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Budynek dworca znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków województwa śląskiego, w związku z tym planuje się poddanie istniejącej elewacji budynku zabiegom konserwatorskim oraz wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, oraz utworzenia dwóch nowych wejść zgodnie z wytycznymi i uzgodnieniami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie
Projekt elewacji frontowej · fot. PKP S.A. - dokumentacja przetargowa


Ponadto planuje się prace remontowe oraz naprawcze polegające na wymianie posadzek (w hali dworca renowację i odtworzenie oryginalnej posadzki), stolarki drzwiowej, pokrycia połaci dachowych wraz z wymianą obróbek, rynien i rur spustowych oraz instalacji odgromowej na dachu, remont kominów ponad dachem. W ścianach wewnętrznych istniejących zaprojektowano wyburzenie fragmentów ścian, zamurowań, przemurowań oraz wykonanie otworów drzwiowych w ścianach nośnych. Planuje się zrekonstruować zniszczoną podczas wypadku wiatę peronową.

Od strony zachodniej przewiduje się 2 miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, 2 miejsca postojowe z możliwością realizacji urządzeń do ładowania aut elektrycznych, oraz projektuje się wiatę rowerową na 12 rowerów i wiatę śmietnikową. Przewiduje się wymianę instalacji wewnętrznych i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych.

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach widziany z nowego peronu - 10.06.2022
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach widziany z nowego peronu - 10.06.2022 · fot. mp / czecho.pl


Ośrodek Pomocy SpołecznejPomieszczenia Ośrodka Pomocy Społecznej będą znajdować się na parterze segmentu "3N", części parteru i całości piętra 1. i 2. segmentu "3W", oraz na części parteru i większej części piętra 1. segmentu "3A". Pomieszczenia dostępne będą z parteru od strony miasta i peronów. Ośrodek będzie miał funkcję administracyjno-biurową wraz z obsługą interesantów polegającą na kontakcie, doradztwie, udzielaniu informacji i pomocy. W budynku dworca znajdzie się także pomieszczenie banku żywności przeznaczone do przechowywania suchego prowiantu, który nie wymaga przechowywania w obniżonej temperaturze. Zostanie również stworzone pomieszczenie Klubu integracji społecznej przeznaczone na spotkania, integracje, szkolenia i dyskusje.

Pomieszczenia muzeumPomieszczenia muzeum będą znajdować się na parterze w segmencie "3A", łączniku pomiędzy segmentami "4" i "5", oraz w całości segmentu "4", prócz pomieszczenia węzła cieplnego. Muzeum wraz z Towarzystwem Czechowic-Dziedzic będą zajmowały się gromadzeniem i publikowaniem materiałów związanych z historią okolic miasta, oraz stworzeniem stałych wystaw prezentujących zbiory.

Termin składania ofert w przetargu to 14 lipca. Na realizację zamówienia przeznaczono 65 tygodni, czyli ponad 15 miesięcy. Na czas przebudowy zostanie wzniesiony dworzec tymczasowy. Szacunkowa wartość zamówienia to 42,3 mln zł netto. Projekt przygotowała pracownia GPVT.

dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


- Bardzie się cieszę z informacji, jakie dzisiaj zostały mi przekazane przez dyrekcję PKP SA. Termin składania ofert kończy się w lipcu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Bardzo mi zależy, aby nasze lokalne firmy zainteresowały się tym ogłoszeniem. Trzymam mocno kciuki za cały proces i z pewnością nadal będę pozyskiwać bieżące informacje - powiedział portalowi czecho.pl radny Wojciech Leśny.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.