Najpopularniejsze

  • 12 września 2022
  • wyświetleń: 1384

Paszport tymczasowy w Czechowicach Dziedzicach - co musisz wiedzieć?

Materiał partnera:

Przebywasz w Czechowicach-Dziedzicach i zastanawiasz się, jaka jest procedura uzyskania paszportu tymczasowego? Sprawdź, czy kwalifikujesz się do jego otrzymania, a także w jakich sytuacjach jest to dokument przydatny. W krótkim poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

unsplash.com


Czym jest paszport tymczasowy?



Wydawany w Polsce paszport tymczasowy jest dokumentem tożsamości, który umożliwia przekraczanie granic, chociaż różni się od standardowego paszportu biometrycznego. Choć paszport tego rodzaju jest wydawany ponadprzeciętnie szybko, jego data ważności pozostaje relatywnie krótka i wynosi zaledwie 12 miesięcy. Wydaje się go w tym samym punkcie paszportowym, w którym wniosek został złożony. Podstawami prawnymi dotyczącymi paszportu tymczasowego są:
  • Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych,
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu,
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie opłat konsularnych.


Najważniejsze informacje o paszporcie tymczasowym



Ponieważ bezpośrednio w Czechowicach-Dziedzicach nie ma punktu paszportowego, należy udać się do jednego z najbliżej położonych. Dwie najbliższe lokalizacje to biuro paszportowe w Bielsku-Białej oraz Pszczynie. Nieco dalej, choć wciąż w okolicy znajdują się punkty w Oświęcimiu, Tychach, Żorach, Jastrzębiu-Zdrój czy Wadowicach.
W paszporcie tymczasowym znajdują się następujące informacje:
  • imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć,
  • wizerunek twarzy,
  • numer PESEL,
  • data wydania i termin ważności, seria i numer dokumentu,
  • nazwa urzędu wydającego paszport,
  • podpis - za wyjątkiem paszportów dla dzieci przed ukończeniem 13. roku życia oraz osób, które ze względu na niepełnosprawność nie są w stanie złożyć samodzielnego podpisu.


Dla kogo paszport tymczasowy?



W jakich sytuacjach otrzymanie paszportu tymczasowego jest możliwe? Zacznijmy od tego, że standardowo należy ubiegać się o paszport biometryczny. W drodze wyjątku można jednak otrzymać paszport tymczasowy, jedynie na 12 miesięcy.

Polscy obywatele mogą otrzymać go np. w kraju lub za granicą w nagłych i udokumentowanych przypadkach, np. przy chorobie lub śmierci bliskiej osoby, a także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możliwe jest również otrzymanie tymczasowego paszportu w konsulacie, gdy jest się poza granicami kraju, w oczekiwaniu na dostarczenie paszportu biometrycznego.

Do wyjątkowych sytuacji zalicza się też czasowe przebywanie w Polsce lub za granicą, ale z planem na powrót do miejsca stałego pobytu czy... okoliczności, w których pobranie odcisków palców jest w danym momencie fizycznie niemożliwe (przypomnijmy, że normalny paszport biometryczny wymusza pobranie odcisków palców).

Paszport tymczasowy można wyrobić także dla dziecka. Co ciekawe, dla dziecka do lat 5 można starać się o 5-letni paszport, który nie obejmuje danych biometrycznych.

Jak przebiega wyrabianie paszportu tymczasowego?



Sprawdź na stronie https://paszporty.com.pl/, jak dokładnie wyrobić paszport tymczasowy w jednym z punktów niedaleko Czechowic-Dziedzic. Oprócz wypełnionego wniosku będziesz potrzebować m.in. zdjęcia, a także potwierdzenia uiszczenia opłaty. Jeżeli kwalifikujesz się do otrzymania paszportu tymczasowego - rozpocznij procedurę jak najszybciej. W innych sytuacjach poczekaj na otrzymanie paszportu biometrycznego.