czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 11 października 2022
  • 18 października 2022
  • wyświetleń: 29429

Ruszyła sprzedaż węgla z PG Silesia. Zadecydowano o obniżeniu cen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Znamy szczegóły sprzedaży węgla dla mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice z PG Silesia. Zapisy na zakup surowca ruszyły 12 października. Węgiel z czechowickiego zakładu będą mogli zakupić także mieszkańcy gmin Bestwina, Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna oraz Miedźna. Ponadto zarząd kopalni zadecydował o przeznaczeniu 150 ton węgla potrzebującym z naszej gminy.

Reklama

Pg silesia, kopalnia, brama, wjazd, logo
Rusza sprzedaż węgla z PG Silesia. Zadecydowano o obniżeniu cen · fot. mp / czecho.pl


Sprzedaż węgla w PG Silesia ruszyła w piątek, 14 października. Zapisy na zakup surowca odbywają się od środy, 12 października. Pierwotnie cena zakupu miała wynosić 2 995 złotych brutto za tonę węgla typu groszek II oraz orzech.

W piątek PG Silesia poinformowała o decyzji obniżenia ceny o 166 złotych. Dzięki temu cena węgla typu orzech II oraz groszek wynosi teraz, razem z podatkiem, 2829 złotych brutto za tonę, a miału, który pojawił się jako nowy asortyment - 1968 zł brutto za tonę.

Maksymalna ilość zakupu węgla na jedno gospodarstwo domowe wynosi:
  • w przypadku sprzedaży luzem: od 1 tony do 3 ton,
  • w przypadku sprzedaży w workach typu big-bag: minimum 750 kg: od 1 do 4 big-bagów


Jak wyjaśnia PG Silesia przez jedno gospodarstwo domowe należy rozumieć osoby zamieszkujące pod jednym adresem, a nabywany węgiel będzie przeznaczany do celów opałowych w tym gospodarstwie.

Wymagane dokumenty dla zakupu i odbioru węgla to dowód osobisty, deklaracja dotycząca źródeł ciepła i spalania paliw oraz pełnomocnictwo do odbioru węgla dla kierowcy. Informacje dotyczące składania zamówień, terminów odbioru węgla będą udzielane wyłącznie pod numerami telefonów 537 153 750 oraz 535 557 534.

Sprzedawca nie będzie organizował transportu sprzedanego węgla - kupujący zobowiąże się do transportu zakupionego surowca we własnym zakresie. Podczas zamawiania węgla będzie należało podać imię, nazwisko kierowcy oraz numer rejestracyjny pojazdu, którym będzie odbierany węgiel. Co ważne, jeden transport węgla będzie mógł dotyczyć sprzedaży dla jednego gospodarstwa domowego - nie będzie możliwości łączenia transportów węgla luzem dla różnych odbiorców.

Zasady zakupu węgla
Pełnomocnictwo

- Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" Sp. z o.o. przygotowała sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych w celu przeciwdziałania bezprecedensowemu kryzysowi energetycznemu, którego powodem jest niska podaż węgla dla odbiorców indywidualnych w kraju - przekazała naszemu portalowi Anna Butrym z PG Silesia.

- Mieliśmy i mamy świadomość, że jako tutejsza kopalnia musimy pomóc w przezwyciężaniu kryzysu energetycznego w naszym najbliższym otoczeniu. Informacje o problemach z podażą węgla w składach kierowane były do nas przez władze miejskie. Warto podkreślić, że działania nasze spotkały się z pozytywną reakcją, do chwili obecnej nie odnotowaliśmy negatywnych uwag - dodała przedstawicielka czechowickiego zakładu.

Obok uruchomienia sprzedaży indywidualnej surowca, zarząd grupy podjął również decyzję o bezpłatnym przekazaniu określonej ilości węgla na potrzeby właściwych ośrodków pomocy społecznej w Czechowicach - Dziedzicach, Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju, Bestwinie i Miedźnej.

- Warto podkreślić, że kopalnia Silesia od przeszło 10 lat nie prowadziła bezpośredniej sprzedaży węgla do klientów indywidualnych. Tak więc jest to dla nas poniekąd nowa aktywność, do której konieczne było wykonanie odpowiedniego przygotowania. Sprzedawany przez nas węgiel dostępny jest w cenach znacznie niższych od cen obowiązujących w składach węglowych, a także o blisko połowę niższych niż w ogłoszeniach zamieszczanych na portalach internetowych - zauważa Butrym.

- Mamy także nadzieję, że ewentualne odgórne zmniejszenie wysokości VAT lub całkowite zawieszenie poboru VAT od zakupu węgla na cele ogrzewania indywidualnego przyczyni się do spadku ceny końcowej tego surowca - tak oczekiwanej przez osoby ogrzewające swoje gospodarstwa domowe węglem. Proponowane ceny sprzedaży wynoszą 2300 zł (netto) za tonę Groszku II Silesia i Orzechu Silesia oraz 1600 zł (netto) za tonę miału Silesia. Ceny te są porównywalne do cen oczekiwanych przez Polską Grupę Energetyczną PGE, która jest największym dostawcą importowanego węgla - podkreśliła Butrym.

- Szczegółowe informacje o cenniku PGE dostępne są pod tym adresem www.gkpge.pl/zakup-wegla. Podkreślenia wymaga fakt, że węgiel z naszej kopalni jest bardzo dobrej jakości, a Groszek II oraz Orzech jest surowcem wysokokalorycznym i posiada aż 28 MJ/kg. Oznacza to że przeliczając cenę na jednostkę energii zakup naszego węgla wypada korzystniej niż zakup węgla importowanego (czyli do uzyskania porównywalnej ilość energii - ciepła potrzebna jest mniejsza ilość węgla z kopalni Silesia) - podsumowała Anna Butrym.

Warto dodać, że PG Silesia rusza ze sprzedażą węgla dla mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice na wniosek burmistrza Czechowic-Dziedzic, Mariana Błachuta, o czym informowaliśmy w tym artykule.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj