czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najpopularniejsze

  • 28 lutego 2023
  • 6 marca 2023
  • wyświetleń: 12285

"Strategiczna nieruchomość" w centrum miasta przejęta przez gminę

Gmina Czechowice-Dziedzice jest już właścicielem strategicznej nieruchomości w centrum miasta - informuje czechowicki Urząd Miejski. Zakup blisko 5,5-hektarowego terenu od Walcowni Metali "Dziedzice", na którym znajdują się zabytkowe hale produkcyjne, zrealizowała spółka Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej. Kupno działki wzbudziło wątpliwości u niektórych radnych.

Reklama

Teren Walcowni Metali "Dziedzice" zakupiony przez gminę · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w maju ubiegłego roku w artykule "Ambitne plany dla centrum miasta. UM czeka na sugestie", gmina Czechowice-Dziedzice rozważa zakup od Walcowni Metali "Dziedzice" terenu poprzemysłowego przylegającego do stacji kolejowej. Na początku 2023 roku udało się sfinalizować transakcję zakupu strategicznej dla rozwoju miasta nieruchomości poprzez spółkę miejską PIM.

- Ideą przedsięwzięcia, polegającego na przejęciu tego historycznie przemysłowego terenu przez gminę oraz jego zagospodarowaniu w sposób jak najlepiej odpowiadający oczekiwaniom mieszkańców, jest zablokowanie niekontrolowanego rozwoju funkcji produkcyjnych, czy logistycznych, na obszarze znajdującym się w ścisłym centrum naszego miasta. Do takiej sytuacji mogłoby z dużym prawdopodobieństwem dojść, gdyby wystawiony przez Walcownię na sprzedaż teren, zlokalizowany pomiędzy ulicami: Traugutta, Hutniczą, Kochanowskiego i Narutowicza, został kupiony przez inwestorów komercyjnych - informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.- Intencją gminy jest tymczasem zagospodarowanie tego obszaru w sposób zgodny z potrzebami nowoczesnej miejskiej społeczności, a zarazem w sposób spójny z możliwościami jakie niesie ze sobą trwająca modernizacja stacji kolejowej - powstanie przejścia tunelowego między ulicami Hutniczą i Kolejową oraz rozpoczęta rewitalizacja budynku dworca kolejowego - dodaje czechowicki UM.

Zagospodarowanie całego obszaru i adaptację zabytkowych hal produkcyjnych o powierzchni przeszło 10 tysięcy metrów kwadratowych, z zastosowaniem nowoczesnych, odnawialnych źródeł ciepła i energii, które w zamyśle mają zapewnić samowystarczalność energetyczną całego kompleksu, gmina Czechowice-Dziedzice zamierza zrealizować z wykorzystaniem środków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, czyli środków Unii Europejskiej.

Teren Walcowni Metali "Dziedzice" zakupiony przez gminę
Teren Walcowni Metali "Dziedzice" zakupiony przez gminę · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Chcemy przy tym, aby koncepcja zagospodarowania terenu powstała w ramach konkursu architektonicznego, a pod uwagę brane będą także propozycje mieszkańców zgłoszone w trakcie ubiegłorocznych konsultacji - podsumowuje magistrat.

Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wątpliwości co do zakupu działki przez czechowicki samorząd przedstawili radni. Mariusz Sekta mówił wprost o "zaniedbaniu jawności", z kolei Wojciech Leśny pytał o to, jaką część kapitału zapasowego PIM pochłonął zakup terenu. Do tematu tej dyskusji powrócimy w kolejnym artykule.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.