Reklama

Najpopularniejsze

  • 22 października 2023
  • 25 października 2023
  • wyświetleń: 20470

Rusza kolejna wielka inwestycja kolejowa. Podpisano umowę wartą 960 000 000 zł

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę magistrali kolejowej E65 ‎na odcinku ‎Tychy - Goczałkowice. Zadanie o wartości ponad 960 mln zł zostanie zrealizowane przez firmę Budimex S.A. Zmodernizowane zostaną perony na stacjach i przystankach kolejowych: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek i Goczałkowice. Powstanie wiadukt w Pszczynie.

Linia kolejowa nr 139 w rejonie stacji kolejowej Pszczyna
Linia kolejowa nr 139 w rejonie stacji kolejowej Pszczyna · fot. czecho.pl


Modernizacja odcinka Tychy - Goczałkowice (Most Wisła) na linii kolejowej nr 139 i na magistrali E65 realizowana jest w ramach projektu "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odcinku Tychy - Most Wisła". Zakres planowanej inwestycji obejmuje realizację robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizację zabudowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych ‎sieci ‎telekomunikacyjnych wraz ze świadczeniem usług pogwarancyjnych dla tych urządzeń.

Na odcinku objętym przebudową zmodernizowane zostaną perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Planowana jest również wymiana ok. 56 km sieci trakcyjnej i 48 km torów, co pozwoli podnieść prędkość pociągów towarowych do 120 km/h, a pasażerskich do 160 km/h. Ponadto przebudowanych zostanie 17 obiektów inżynieryjnych oraz 7 przejazdów kolejowo-drogowych (powstanie także wiadukt w ciągu ul. Męczenników Oświęcimskich / Dworcowej w Pszczynie).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę magistrali kolejowej E65 ‎na odcinku ‎Tychy - Goczałk
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę magistrali kolejowej E65 ‎na odcinku ‎Tychy - Goczałkowice 13.10.2023 · fot. PKP PLK


Efektem modernizacji linii kolejowej E65 na odcinku Tychy - Goczałkowice będzie zwiększona przepustowość, a także sprawniejszy przejazd pociągów na trasie z Tychów przez Pszczynę do Goczałkowic-Zdroju.
- Dzisiejsze podpisanie umowy to kolejny krok w stronę nowej, lepszej przyszłości dla regionu. Przebudowa magistrali kolejowej E65 na odcinku Tychy - Most Wisła to inwestycja, która otworzy nowe możliwości rozwoju i integracji. Będzie to też szansa na poprawę dostępności i infrastruktury transportowej, czego efektem będzie wzrost gospodarczy i podniesienie jakości życia mieszkańców — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Linia kolejowa nr 139 w rejonie stacji kolejowej Pszczyna
Linia kolejowa nr 139 w rejonie stacji kolejowej Pszczyna · fot. czecho.pl


- Podpisana została umowa na prace budowlane na odcinku Tychy - Most Wisła. To część wielkiej inwestycji od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do Zebrzydowic, która całkowicie odmieni transport kolejowy w woj. śląskim. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyniesie wymierne efekty dla zwiększenia dostępności i sprawności kolei na linii ważnej w aglomeracji śląskiej oraz o znaczeniu krajowym i międzynarodowym - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2027 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu "Łącząc Europę".

Linia kolejowa nr 139 - stacja Kobiór
Linia kolejowa nr 139 - stacja Kobiór · fot. mp

ar / czecho.pl

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.