Najpopularniejsze

  • 19 stycznia 2024
  • 23 stycznia 2024
  • wyświetleń: 50582

Gmina będzie musiała zapłacić 1 600 000 złotych? Sprawa znajdzie swój finał w sądzie

Prawdopodobnie w sądzie znajdzie swój finał spór czechowickiego samorządu z byłymi właścicielami działki i pustostanu przy ulicy Moniuszki. Mówił o tym podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Marian Błachut.

Pustostan przy ul. Moniuszki w Czechowicach-Dziedzicach - 15.03.2023 · fot. mp / czecho.pl


Burmistrz Marian Błachut mówił o roszczeniach byłych właścicieli działki przy ulicy Moniuszki w kontekście zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, którą przeprowadzono w 2018 roku. Dzięki niej, jak zaznaczył samorządowiec, udało się udaremnić plany budowy w tym miejscu wielkopowierzchniowego dyskontu.

- Tym samym nieruchomość przy ulicy Moniuszki w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego częściowo jest przeznaczona pod tereny zielone. Teren przylegający bezpośrednio do ulicy Konopnickiej może być przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-usługową - dodał burmistrz Błachut.

Samorządowiec poinformował, że byli właściciele działki przy ulicy Moniuszki zwrócili się do gminy z roszczeniem o wypłatę odszkodowania ze względu na spadek jej wartości właśnie w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Użytkownik wieczysty zbył tę nieruchomość w ciągu pięciu lat od wejścia w życie tego planu. Nie skorzystał z możliwości wykupienia jej przez gminę mimo, że składaliśmy taką ofertę. Właściciele woleli ją sprzedać osobie prywatnej. Po transakcji wystąpiono z roszczeniem o odszkodowanie za poniesioną w ich mniemaniu utratę wartości, czyli szkodę. I zgodnie z prawem mogą żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości tej nieruchomości - mówił burmistrz Błachut.

W przypadku braku porozumienia z gminą prawo stanowi, że byłemu właścicielowi przysługuje droga sądowa.

- Wysunięto roszczenia na wartość 1 600 620 złotych. My, przeprowadzając wycenę tej nieruchomości przez uprawnionego przez wojewodę rzeczoznawcę, na podstawie sporządzonego operatu przedstawiliśmy propozycję na kwotę 735 241 złotych. Jednak właściciele odrzucają nasze stanowisko, pozostają przy swoim i skierowali operat do oceny przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych i do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej informacji - podsumował burmistrz Marian Błachut dodając, że należy spodziewać się tego, że sprawa zakończy się w sądzie.

Informację burmistrza na temat nieruchomości przy ulicy Moniuszki można wysłuchać TUTAJ, od 3:03.00.

Przypomnijmy, działka przy ulicy Moniuszki, na której znajduje się znany wśród czechowiczan pustostan, zmieniła właściciela w marcu ubiegłego roku, o czym informowaliśmy w artykule "Przestanie szpecić centrum miasta? Pustostan zmienił właściciela!".

Działka przy ulicy Moniuszki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Działka przy ulicy Moniuszki" podaj

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Działka przy ulicy Moniuszki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.