Najpopularniejsze

  • 14 marca 2024
  • 24 marca 2024
  • wyświetleń: 27786

[FOTO] Szykuje się zielona rewolucja w centrum. Cztery miejsca zmienią się nie do poznania

Gmina Czechowice-Dziedzice planuje rewitalizację czterech miejsc w centrum miasta - placu Jana Pawła II, a także lokalizacji po dawnych siedzibach AZK i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ponadto przy Rondzie Solidarności - tam, gdzie niegdyś stał "pomnik braterstwa broni" - ma powstać skwer.

Wizualizacje placu Jana Pawła II po rewitalizacji · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Zadania, o których mowa, mają zostać przeprowadzone w ramach projektu "Zielona i niebieska infrastruktura wraz ze stosownym zapleczem w Gminie Czechowice-Dziedzice". Według projektu największe zmiany mają dotyczyć placu Jana Pawła II, czyli terenu o powierzchni 0,7283 ha. To miejsce w centrum miasta ma stać się "ogrodem miejskim".

Plan obejmuje zmniejszenie powierzchni utwardzonej oraz wprowadzenie większej ilości zieleni, w tym nowych nasad, trejaży, ogrodów deszczowych z przelewem awaryjnym, a także wymianę oświetlenia i małej architektury - w tym placu zabaw dla dzieci.

Wizualizacje miejsca pod dawnym "pomniku braterstwa broni" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Kolejną lokalizacją, która ma zostać objęta projektem, jest miejsce po dawnym tak zwanym "pomniku braterstwa broni", przy Rondzie Solidarności. Ma się on zamienić w skwer. Przebudową ma zostać objęty chodnik, a pozostałości monumentu zostać rozebrane. Gmina planuje tam wprowadzenie większej ilości zieleni, montaż oświetlenia i małej architektury.

Wizualizacje miejsca pod dawnej siedzibie AZK · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Zmiany czekają także teren po dawnych budynkach Administracji Zasobów Komunalnych, przy skrzyżowaniu ulic Legionów i Paderewskiego, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej. Planowana jest rozbiórka istniejących zabudowań, a w ich miejscu ma powstać teren zielony z nasadzeniami krzewów i łąki kwietnej.

Wizualizacje miejsca pod dawnej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Powiększyć ma się także Skwer Stulecia - dzięki wyburzeniu dawnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ich miejscu powstanie teren zielony z nasadzeniami, ścieżką z pergolą, ogrodem deszczowym z przelewem awaryjnym oraz elementy małej architektury.

Jaki jest cel przeprowadzenia tej inwestycji? - Cel jest prosty i oczywisty - przez rewitalizację chcemy uwolnić te przestrzenie od niepotrzebnego betonu, którego w opinii wielu mieszkańców jest za dużo. Chcemy przede wszystkim wprowadzić więcej przyjaznej środowiskowo przestrzeni - powiedział w rozmowie z portalem czecho.pl burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Miejsca, które mają zostać zrewitalizowane - 15.03.2024 · fot. mp / czecho.pl


Samorządowiec poinformował nas także o szansach na realizację tej inwestycji w kolejnej kadencji oraz o wsparciu jej ze środków zewnętrznych.

- Według wiedzy, którą posiadam, terminy naboru wniosków są ciągle przesuwane i to też daje nam szansę doprecyzować te wnioski. Wizualizacje są, jest także przygotowany program funkcjonalno-użytkowy. Nabór będzie prawdopodobnie jesienią tego roku. To rozpoznanie pozwala nam lepiej przygotować wnioski, ale jedną z głównych ocen we wszystkich wnioskach będzie ilość powierzchni betonowej, jaką zredukujemy na rzecz powierzchni zielonej. Nad tym pracujemy i chcemy, aby było jej jak najwięcej. Zobaczymy, jakie później będą kryteria, jaka będzie konkurencja. Dlatego "dopieszczamy" dokumenty, aby mieć jak największe szanse - przekazał naszemu portalowi burmistrz Marian Błachut.

Burmistrz Błachut opowiadał o rewitalizacji wyżej wspomnianych czterech miejsc w centrum Czechowic-Dziedzic w kolejnym odcinku serii "Burmistrz odpowiada". Poniżej można obejrzeć całość wypowiedzi samorządowca.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.