Najpopularniejsze

  • 15 marca 2024
  • 24 marca 2024
  • wyświetleń: 14219

[FOTO] Jego szczątki odnaleziono w 2017 roku. Władysław Guzdek "Wilk" spoczął w rodzinnym grobowcu

W czwartek 21 marca 2024 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczystość pogrzebowa Władysława Guzdka ps. "Wilk". Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym w Dziedzicach.

Uroczystości pogrzebowe Władysława Guzdka ps. "Wilk" - 21.03.2024 · fot. IPN K. Łojko


By wspólnie pożegnać zmarłego zebrali się rodzina śp. Władysława Guzdka, przedstawiciele lokalnych władz, organizacje kombatanckie i rekonstruktorskie, harcerze i mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.

W pogrzebie zorganizowanym przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie wzięli udział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytut Pamięci Narodowej, dyrektor Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk w swojej przemowie przybliżył historię postaci Władysława Guzdka i dramaturgię jego losów aż do odnalezienia szczątków oraz powierzenia ich rodzinie. Podkreślił wagę zachowania pamięci o bohaterach walczących o Polskę. "...spoczywaj w pokoju młody żołnierzu!" - tymi słowami pożegnał świętej pamięci Władysława Guzdka.

Asystę honorową zapewnił 18 batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej. Mszę świętą celebrowali ks. proboszcz Jerzy Ryłko oraz ks. ppor. dr Kamil Żółtaszek.

Władysław Guzdek ps. "Wilk"
Władysław Guzdek ps. "Wilk" · fot. Instytut Pamięci Narodowej


Władysław Guzdek ps. "Wilk" urodził się 19 stycznia 1925 roku w Dziedzicach. Był synem Teofila i Marii. Pochodził z patriotycznej rodziny - brat Józef , który był nauczycielem i ppor. rez. 3 Pułku Strzelców Podhalańskich, został zamordowany w Katyniu. W lutym 1946 roku wstąpił do Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego "Bartka", biorąc udział w akcjach wymierzonych w działaczy komunistycznych.

W lipcu 1946 roku został ciężko ranny podczas obławy w Bestwinie. Zdołał się ukryć i po wyleczeniu pełnił funkcję łącznika oddziału z dowództwem Okręgu NSZ. Wł. Guzdek został aresztowany 19 października 1946 roku w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Będzinie 14 grudnia 1946 roku skazał go na karę śmierci, którą wykonano 31 grudnia 1946 roku w więzieniu w Katowicach przy ul. Mikołowskiej.

Szczątki Władysława Guzdka odnaleziono we wrześniu 2017 roku w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

mp / czecho.pl

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kościół NMP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj