Najpopularniejsze

  • 19 marca 2024
  • 25 marca 2024
  • wyświetleń: 28545

[WIDEO, FOTO] Tak będzie wyglądać ścisłe centum? Śmiała wizja samorządu

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach przedstawił koncepcję wizualizacji zagospodarowania terenów po byłej Walcowni Metali "Dziedzice", a także ulicy Kolejowej i placu Targowego. Przypomnijmy, gmina zakupiła teren po Walcowni poprzez swoją spółkę PIM za 7 000 000 złotych.

Koncepcja wizualizacji terenu dawnej Walcowni Metali "Dziedzice" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Koncepcja wizualizacji została przedstawiona podczas specjalnej konferencji podsumowującej projekt "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w gminie Czechowice-Dziedzice", a także sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, która odbyła się we wtorek 19 marca.

Teren Walcowni Metali "Dziedzice" zakupiony przez gminę · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach poinformował, że jest to propozycja stworzenia nowego centrum naszego miasta, na obszarze obejmującym tereny po Walcowni Metali "Dziedzice", Plac Wolności, wraz z odcinkiem ulicy Kolejowej oraz plac targowy.

Materiały, które zostały przedstawione to, jak przekazał czechowicki magistrat, wizja specjalistów - urbanistów i architektów, przygotowana w oparciu o potrzeby i oczekiwania nowoczesnych społeczności oraz potencjał poddanych opracowaniu terenów.

Koncepcja wizualizacji - ulica Kolejowa · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Kiedy i w jakim kształcie zostanie ostatecznie zrealizowana zależy tylko od nas - od mieszkańców oraz oczywiście od możliwości pozyskania na ten cel funduszy zewnętrznych. Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, możliwości pozyskania funduszy unijnych oraz nowa perspektywa funduszy norweskich na lata 2025 - 2032 otwierają jednak zupełnie nowe możliwości, a gmina Czechowice-Dziedzice podejmuje działania, by być gotowa po te środki skutecznie sięgnąć - zwrócił uwagę czechowicki UM.

Przedstawione materiały to wynik spotkań edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w gminie Czechowice-Dziedzice". Zaproszeni na nie byli mieszkańcy, włodarze miejscy, radni, urzędnicy, reprezentanci wszystkich osiedli i sołectw, organizacji pozarządowych, uczniowie i seniorzy, starsi i młodsi - wszyscy, którym leży na sercu dobro naszego miasta. Prowadzili je eksperci z INTBAU Polska i z Politechniki Krakowskiej - dr Tomasz Jeleński, dr Kinga Racoń-Leja i Marek Leja.

Koncepcja wizualizacji hali targowej i placu przy hali targowej - plac Targowy · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Opracowanie, na bazie którego powstały prezentowane wizualizacje i animacje, przedstawiające koncepcje i możliwości rewitalizacji i rozwoju terenów w centrum naszego miasta to efekt tej pracy. To pomysł na budowę nowej, przyjaznej mieszkańcom przestrzeni miejskiej w centrum, w którym przez ponad 100 lat dominował przemysł. To nowa jakość w mieście, które ze względu na swoją przemysłową historię nigdy nie miało klasycznego rynku z zabudową pierzejową, który obecnie stanowiłby naturalną "starówkę" - możemy przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach

- To jednak również propozycja stworzenia nowoczesnego centrum, według zasady tzw. 15-miutowego miasta, czyli koncepcji urbanistycznej, w której mieszkańcy mają dostęp do wszystkich niezbędnych usług, atrakcji i miejsc pracy w promieniu 15 minut pieszo, rowerem lub za pomocą komunikacji publicznej. Pamiętajmy, że to jednak nie koniec, a raczej dopiero początek dyskusji o tym, jak w przyszłości - tej bliższej i tej dalszej, może i powinno wyglądać centrum Czechowic-Dziedzic - podsumował magistrat.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.