Najpopularniejsze

  • 28 marca 2024
  • 1 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 9273

[FOTO] Co słychać w "Lasku"? Przebudowa trwa, ale sposób ochrony drzew budzi wątpliwości

Od jesieni ubiegłego roku trwa przebudowa Parku Miejskiego "Lasek". Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach podsumował postępy prac. Jak zapowiada, obiekt w nowej odsłonie zostanie udostępniony mieszkańcom jesienią 2024 roku. Nie brakuje jednak głosów, które krytykują przebieg inwestycji.

Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Jakie są postępy prac?Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach poinformował, że w pierwszej kolejności wykonawca zdemontował część istniejących nawierzchni asfaltowych i brukowych oraz poprawił stan istniejących już w parku ścieżek z kostki betonowej. Powstają nowe alejki z nawierzchni mineralnych, trwa także budowa ścieżki spacerowej dostosowanej do poruszania się po niej przez rolkarzy. Przebiegająca przez cały park trasa będzie wykonana z nawierzchni asfaltowej pokrytej żywicą w kolorze czerwonym.

- Trwa przygotowywanie przestrzeni pod nowe miejsca rekreacyjne - place zabaw, siłownię plenerową i urządzenia do street workoutu. Na górce rekreacyjnej zamontowano schody, a docelowo pojawią się tam też dwie zjeżdżalnie - relacjonuje czechowicki magistrat.

Modernizacja Parku Miejskiego "Lasek"
Park Miejski "Lasek" - po lewej wizualizacja, po prawej stan obecny · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Sporo dzieje się na terenie skate parku, gdzie w pierwszej kolejności, po konsultacjach z użytkownikami skateparków, wykonano nawierzchnię z betonu szlifowanego. Aktualnie trwa montaż wszystkich urządzeń niezbędnych do szaleństw na deskorolkach, rolkach, hulajnogach i rowerach BMX.

Zupełnie nowym elementem Lasku będzie całoroczna tężnia solankowa oraz przylegające do niej oczko wodne, nad którym powstanie kładka. Przez zbiornik wodny będzie można też przejść po dwóch ścieżkach wykonanych z dużych kamieni.

Modernizacja Parku Miejskiego "Lasek"
Wizualizacja tężni solankowej · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Jesienią wykonano szereg nasadzeń - już dziś możemy podziwiać łąkę z krokusami i żonkilami w rejonie górki rekreacyjnej. W parku posadzono też krzewy żywopłotowe, a w trakcie budowy są miejsca postojowe wzdłuż ulic Słowackiego i Żwirki i Wigury. Oczywiście w parku nie zabraknie elementów małej architektury - ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, a także kamer monitoringu miejskiego. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią 2024 roku - dodaje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Są głosy krytyczne wobec sposobu przeprowadzania inwestycjiPrzebudowa Parku Miejskiego "Lasek" · fot. Mikołaj Siemaszko


Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach podkreśla, że inwestycja jest przeprowadzana "przy poszanowaniu istniejącej roślinności i okazałego drzewostanu". Inaczej sprawę widzą miłośnicy przyrody z naszej gminy skupieni w grupie "Czechowiczanie dla Przyrody" na Facebooku.

- Jestem przekonany, że większość mieszkańców cieszyła się, że planowana jest "rewitalizacja" Parku "Lasek". Część mieszkańców, wiedząc co działo się chociażby przy "budowie" Parku "Szwajcarska Dolina", była zaniepokojona tym, że znów będą niszczone drzewa. Niestety, mimo obietnic burmistrza i innych urzędników od 5 miesięcy drzewa rosnące w "Lasku" są niszczone. Korzenie są usuwane, podkopywane, niszczone poprzez zagęszczenie gruntu (składowanie ziemi z wykopów i materiałów budowlanych w obrębie rzutu korony drzew). Taki sposób prowadzenia inwestycji, z dużym prawdopodobieństwem, doprowadzi do obumierania drzew i ich przewracania się, jak miało to miejsce w trakcie i po zakończeniu "budowy" Parku "Szwajcarska Dolina" - mówi Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek"
Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek" · fot. Mikołaj Siemaszko


- To co martwi, oprócz oczywiście utraty kolejnych cennych drzew, to kwestia bezpieczeństwa osób przebywających w parku. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, 3 lata temu, wraz z Markiem Szkowronem, wnioskowaliśmy o stworzenie Standardu Ochrony Drzew w naszej gminie. Burmistrz przychylił się do naszego wniosku i zapewnił, że będziemy brali udział w tworzeniu tego dokumentu. Niestety, mimo obietnic, dokument został utworzony bez przeprowadzenia konsultacji, ani z nami, ani z resztą mieszkańców - dodał Siemaszko.

- Dokument który został opracowany jest karykaturą SOD, ponieważ nikogo do niczego nie zobowiązuje. W dokumencie są zapisane zalecenia (dominują słowa "zaleca się", "można", "warto"), a nie konkretne wytyczne jak inwestycja ma być prowadzona, aby chronić drzewa. Efekty możemy obecnie obserwować w "Lasku", gdzie każdego dnia, cenne drzewa są niszczone. Na koniec zadam pytanie, które pewnie zostanie bez odpowiedzi. Kto odpowie za swoje decyzje, gdy drzewo z uszkodzonymi korzeniami zniszczy czyjeś mienie, lub co gorsza, doprowadzi do utraty zdrowia lub życia kogoś przebywającego w parku? - dopytuje Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek"
Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek" · fot. Mikołaj Siemaszko


Czechowicki Urząd Miejski informuje, że inwestycja ma być gotowa jesienią 2024 roku. Gmina Czechowice-Dziedzice otrzymała dofinansowanie na przebudowę Lasku w wysokości 5 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.