Najpopularniejsze

  • 4 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 8212

Nowoczesny sprzęt dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Otrzymali go jako pierwsi w Polsce

16 marca dzięki wspólnym staraniom Senator RP dr n. med. Agnieszki Gorgoń-Komor, dr n. med. Klaudiusza Komora, Renaty Nowakowskiej-Świderek oraz Zofii Świderek mieszkańcy Czechowic-Dziedzic otrzymali 2 płytki Chest-eR do masażu serca. Jak poinformowano, to pierwsze tego typu urządzenia w Polsce.

Płytki Chest-eR oraz automatyczny defibrylator dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic · fot. Renata Nowakowska-Świderek


Płytki Chest-eR przekazali prezes firmy NT Company Małgorzata Napora, Lorenzo Manoni reprezentujący włoską firmę SIGIT oraz prezes firmy SIGIT Poland Henryk Kwiatkowski. 27 marca urządzenia trafiły do czechowickiego Urzędu Miejskiego.

- Nasi darczyńcy przekażą również w późniejszym terminie do Urzędu Miasta automatyczny defibrylator - będzie to pierwszy taki sprzęt w Czechowicach-Dziedzicach. Mamy nadzieję, że w przyszłości pojawi się ich więcej w różnych miejscach, aby w razie potrzeby każdy mógł uratować życie ludzkie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia - mówi Renata Nowakowska-Świderek.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest jedną z przyczyn niespodziewanych zgonów, w tym również ludzi w młodym wieku. W jego przypadku niezmiernie ważne jest udzielenie szybkiej pomocy, która może uratować pacjentowi życie.

W przypadku tzw. migotania komór, które jest najczęstszą przyczyną NZK, konieczne jest użycie odpowiedniego urządzenia zwanego defibrylatorem, a dodatkowo na skuteczną pomoc mamy tylko kilka minut, czyli zwykle mniej niż potrzebuje na dojazd karetka z ratownikami.

- Rozwiązaniem umożliwiającym udzielenie pierwszej pomocy w przypadkach NZK przez osoby bez przygotowania medycznego są automatyczne kardiowertery-defibrylatory, czyli tzw. AED. Powinny one znajdować się w dobrze oznakowanych i łatwo dostępnym miejscach, usytuowanych w okolicy, gdzie przebywa duża liczba osób - podsumowuje Nowakowska-Świderek.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.