Najpopularniejsze

  • 6 kwietnia 2024
  • 14 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 16530

Kolejna wielka inwestycja kolejowa staje się faktem. Jest umowa na 1,7 miliardów złotych

W piątek 5 kwietnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dwie umowy na przebudowę odcinków linii Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice oraz Zabrzeg - Zebrzydowice. Łączna wartość obydwu inwestycji to 5 miliardów zł.

Efekty przebudowy czechowickiego węzła kolejowego
Stacja kolejowa Zabrzeg · fot. PKP PLK


Dzięki realizacji inwestycji sprawniejsze będą podróże z Zabrzega do Zebrzydowic i do granicy z Czechami. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z przebudowanych stacji Chybie i Zebrzydowice oraz przystanków Zabrzeg Czarnolesie, Pruchna, Drogomyśl.

Zadanie zwiększy dostępność do kolei, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W ramach prac planowana jest przebudowa ponad 100 km torów i 120 km sieci trakcyjnej, co wpłynie na podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h. Zwiększy się bezpieczeństwo na 25 obiektach inżynieryjnych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą - konsorcjum firm Trakcja S.A. (lider), Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. (partner); ALSTOM ZWUS sp. z o.o. (partner) w ramach zadania "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I linia E 65 na odcinku Zabrzeg - Zebrzydowice (granica państwa)".

W połowie maja rozpoczną się roboty budowlane. Planowane zmiany w komunikacji będą z wyprzedzeniem przekazywane mieszkańcom. Zakończenie prac jest przewidziane w grudniu 2027 roku. Wartość zadania to prawie 1,7 mld zł netto. Dofinansowanie pochodzi z Unii Europejskiej z instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Więcej o inwestycji na linii kolejowej od Zabrzega do Zebrzydowic portal czecho.pl pisał w artykule "Ruszy ważna inwestycja. Będą tymczasowe perony i przystanek wyłączony z użytku".

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują wielką inwestycję od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy, Pszczynę, Zabrzeg do granicy z Czechami w Zebrzydowicach. Łączna wartość zadania to około 7 mld zł netto, z czego ponad 6 mld zł netto pochodzi ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę". Prace realizowane są na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. oraz Tychy - Goczałkowice. Odcinek Katowice Piotrowice - Tychy jest w trakcie postępowania przetargowego na dokumentację projektową. Zakończyły się prace budowlane na linii od Goczałkowic-Zdroju do Zabrzega.

mp / czecho.pl

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.