Najpopularniejsze

  • 9 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 382

Rachunek maklerski w praktyce. Ile kosztuje inwestowanie na giełdzie?

Materiał partnera:

Inwestowanie na giełdzie staje się coraz bardziej popularne, przyciągając uwagę zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem finansowym. Jednak przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu swoich środków w wybrane instrumenty finansowe, ważne jest zrozumienie podstaw inwestowania. Obejmują one również takie kwestie jak to, jak założyć rachunek maklerski oraz jakie koszty się z nim wiążą.

Rachunek maklerski w praktyce.


Rachunek maklerski - czy musisz płacić za jego prowadzenie?Realizacja usług na rzecz inwestorów w zakresie prowadzenia kont i realizacji usług w ramach przyjętych przez nich strategii finansowych to podstawa tego, jak działają domy maklerskie. Oczywiste jest, że muszą więc pobierać pewne opłaty. Zakładanie rachunku maklerskiego to pierwszy krok do inwestowania. Jednak czy musisz ponosić koszty za jego prowadzenie? Jeżeli decydujesz się na współpracę z DM Michael / Ström, otwarcie i prowadzenie rachunku nic Cię nie kosztuje.

Podobnie wygląda to, jeśli potrzebujesz podstawowej dokumentacji w postaci wyciągu aktualnego stanu rachunku maklerskiego lub jego historii w wybranym okresie. Opłaty naliczane są natomiast w razie konieczności wydawania świadectw depozytowych czy zaświadczeń. Tak więc masz możliwość otwarcia konta maklerskiego i jego prowadzenia za darmo, a z wszystkimi opłatami dodatkowymi zapoznasz się w tabeli opłat i prowizji domu maklerskiego.

Koszty realizacji strategii inwestycyjnej na rachunku maklerskimWspółpraca z domem maklerskim pozwala Ci także na skorzystanie z profesjonalnych usług zarządzania Twoim portfelem inwestycyjnym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zakup i sprzedaż instrumentów finansowych na Twoim rachunku maklerskim zgadza się z przyjętą przez Ciebie strategią. Opłaty z tytułu zarządzania portfelem dzielą się przy tym na dwie kategorie: stałe i zmienne. Pierwsze ustalane są na podstawie wartości aktywów w portfelu, natomiast drugie na podstawie zysków wypracowanych powyżej stopy benchmarku.

Koszty wynikające z kwestii podatkowychOstatnią kwestią, o jakiej musisz pamiętać jako inwestor, jest opodatkowanie Twoich zysków. Prawo nakłada obowiązek odprowadzenia tzw. podatku Belki w wysokości 19% od zysków wypracowanych w ramach inwestycji - środki te są pobierane przez dom maklerski w momencie wypłaty odsetek.

Jednak z czasem dążysz do tego, aby Twój kapitał na rachunku maklerskim się powiększał, co wiąże się z opłatami w tym zakresie. Jeżeli inwestujesz intensywnie, warto więc rozważyć skorzystanie z usług doradców inwestycyjnych w celu optymalizacji podatkowej, jeżeli w Twoim przypadku jest ona możliwa.

Artykuł sponsorowany.