Najpopularniejsze

 • 15 kwietnia 2024
 • wyświetleń: 1040

Jak skutecznie rozpoznać i wyleczyć astygmatyzm?

Materiał partnera:

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieleczony astygmatyzm może w sposób trwały pogorszyć wzrok i powodować różne inne dolegliwości, jak np. silne bóle głowy, czy zapalenie spojówek, które upośledza codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak rozpoznać niezborność rogówkową? Dowiedz się, na czym polega leczenie astygmatyzmu!

Jak skutecznie rozpoznać i wyleczyć astygmatyzm?
fot. 123rf


Co to jest astygmatyzm?Astygmatyzm (tj. niezborność rogówkowa) powoduje zaburzenie załamywania promieni świetlnych. Niesymetryczność rogówki zniekształca widzenie Pacjenta. Nie jest to jednak choroba okulistyczna, a wada refrakcji. Jak podkreślają lekarze okuliści, astygmatyzm często współwystępuje z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Osoby z astygmatyzmem cierpią z powodu zniekształconego widzenia, które ma negatywny wpływ na jakość życia. Przyczyną problemu zwykle jest dysfunkcja rogówki lub (rzadziej) soczewki.

Ryzyko wystąpienia tej wady wzroku jest większe u Pacjentów, którzy doświadczyli stanów zapalnych lub urazów mechanicznych oka. W wielu przypadkach astygmatyzm jest dziedziczny. Zastanawiasz się, jakie są główne cechy astygmatyzmu?

Jak rozpoznać astygmatyzm?Osoba zmagająca się z niezbornością rogówkową źle postrzega płaszczyzny, jej wyczucie przestrzeni zaburzone. Pacjent z astygmatyzmem widzi nieostry, zamglony obraz z bliska i z daleka. Często mają problemy z czytaniem (litery się rozmazują) i rozpoznawaniem znaków drogowych. Oznaką astygmatyzmu mogą być również:

 • częste bóle głowy,
 • częste pocieranie powiek,
 • łzawienie,
 • mrużenie oczu,
 • problemy z koncentracją,
 • ogólne zmęczenie,
 • senność,
 • gorsze widzenie nocne,
 • uczucie napięcia gałek ocznych.


Jeśli powyższe objawy wydają Ci się znajome, nie czekaj i umów się na wizytę w gabinecie okulistycznym. Diagnozowaniem astygmatyzmu może zająć się doświadczony optometrysta lub lekarz okulista.

Jak wyleczyć astygmatyzm? Korekcja okularowa, techniki chirurgiczne, implantacja soczewkiCzęsto u osób z niewielkim astygmatyzmem do 0,5 D, czyli tzw. astygmatyzmem fizjologicznym nie ma potrzeby wdrożenia żadnej metody leczenia. Powszechnym sposobem korekcji niezborności rogówkowej są okulary ze szkłami cylindrycznymi lub soczewki kontaktowe o charakterze cylindrycznym, cylindryczno-sferycznym. Oczywiście korekcja okularowa i soczewkowa to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Wadę wzroku można zmniejszyć lub w 100 % skorygować dzięki różnym technikom chirurgicznym.

Jednym ze sposobów skorygowania wady wzroku w tym astygmatyzmu jest laserowa korekcja wzroku, która pozwala lekarzowi na skorygowanie kształtu rogówki w taki sposób, by światło wpadające do oka, było skupiane na siatkówce. Korygując astygmatyzm - specjalista chirurgii refrakcyjnej wyrównuje rogówkę. Laserowa korekcja wzroku może być wykonana u osób z astygmatyzmem do 6,00 D. Zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga hospitalizacji, jest to tzw. zabieg chirurgii jednego dnia. Pacjent może wrócić do domu w ciągu kilku godzin od poddania się procedurze.

Inną metodą jest wszczepienie soczewki torycznej, która umożliwia korekcję astygmatyzmu. Tego rodzaju soczewki są też stosowanie przy operacji zaćmy (jeśli zmagasz się też z kataraktą, możesz więc jednocześnie pozbyć się obu problemów okulistycznych).

Zabieg korygowania astygmatyzmu (bez względu na metodę) zawsze poprzedza wizyta kwalifikująca. W trakcie spotkania lekarz stawia rozpoznanie, omawia wskazania, przeciwwskazania i dobiera optymalny plan leczenia, uwzględniając potrzeby oraz ograniczenia zdrowotne Pacjenta.

Źródła:
[dostęp: 16.03.2024 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc
https://www.izid.pl/wp-content/uploads/2021/03/IZiD-raport-toryczny-2020-print.pdf