Najpopularniejsze

  • 21 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 464

O jakiej porze dnia najlepiej zażywać ashwagandhę?

Materiał partnera:

Ashwagandha to inaczej witania ospała, która należy do grupy starannie wyselekcjonowanych ziół - adaptogenów. Oznacza to, że wspiera zdolności przystosowawcze ludzkiego organizmu i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Poza tym sprzyja odzyskaniu homeostazy. Do zakłócenia stanu wewnętrznej równowagi przyczyniają się m.in. toksyny ze środowiska i wolne rodniki powstające pod wpływem napięcia nerwowego. Na korzyść adaptogenów przemawia ich nietoksyczność. O jakiej porze dnia najlepiej zażywać ashwagandhę?

O jakiej porze dnia najlepiej zażywać ashwagandhę?


Ashwagandha i jej właściwości adaptogenne



Adaptogeny odkryto i opisano kilkadziesiąt lat temu. Ich unikatowe właściwości dostrzegli botanicy, którzy poszukiwali substancji korzystnie wpływających na wytrzymałość robotników i żołnierzy. Biolodzy zauważyli też, że niektóre zioła pomagają człowiekowi lepiej tolerować stres. Prawdopodobnie za tę aktywność odpowiadają cenne substancje, które rośliny zaczęły wytwarzać, aby przetrwać w trudnych warunkach środowiskowych. Wiele spośród adaptogenów doświadcza suszy, zasolenia i skrajnych wartości temperatury. Wszystko to rodzi silny stres fizjologiczny, któremu towarzyszą wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek. Antyoksydanty syntetyzowane przez zioła chronią białka, lipidy i kwasy nukleinowe przed nieodwracalnym zniszczeniem. Naukowcy zauważyli, że można je podawać ludziom.

Witania ospała - naturalne wsparcie w sytuacjach stresowych



Ashwagandha to niewielki krzew, który rośnie m.in. w Iranie, Bangladeszu, Indiach, Chinach, Pakistanie i na Sri Lance. Słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, który stanowi duży problem we współczesnym świecie. Choć mogłoby się wydawać, że żyjemy w wyjątkowo trudnych czasach, to nasi przodkowie doświadczali większego zagrożenia niż my. Obecnie odczuwamy głównie niepokój, gdy rozważamy różne czarne scenariusze. Dobra wiadomość jest taka, że 85% z nich nigdy się nie ziści. Z pozostałymi 15% w większości sobie poradzimy.

Niestety, gdy doświadczamy niepewności jutra, odczuwamy niepokój. Z czasem lęk towarzyszy nam stale, co potęguje chroniczny stres. Skutkuje to zwiększoną syntezą kortyzolu przez nadnercza. Wspomniany hormon ma negatywny wpływ na organizm, gdy utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Odpowiada m.in. za spadek odporności, zanik libido, pogorszenie pamięci i koncentracji, wzrost ciśnienia krwi, ogólne zmęczenie oraz trudności z zasypianiem. Ashwagandha pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, dlatego nie doświadczamy jego negatywnych skutków.

Ashwagandha wspomaga funkcje poznawcze



Witania ospała stanowi nieocenione wsparcie dla funkcji poznawczych. Korzystamy z nich podczas nauki i pracy intelektualnej. Niestety, analiza wielu danych przyczynia się do zmęczenia i przestymulowania mózgu. W pewnym momencie nie umiemy dostrzec nawet wyraźnych związków przyczynowo-skutkowych. Wówczas z pomocą przychodzi ashwagandha.

Kiedy brać ashwagandhę?



Suplementacja ashwagandhy w początkowej fazie (do 7.-10. dnia) powinna przebiegać w godzinach porannych. Zaleca się, aby spożywać ostatnią porcję przed godziną 15. Później trzeba już obserwować indywidualne reakcje organizmu i się do nich dostosowywać. Zaleca się, aby przerwa między poszczególnymi porcjami witanii ospałej wynosiła ok. 3 godziny.

Zioła mogą wchodzić w interakcje z żywnością, posiłki także wpływają na przyswajanie substancji obecnych w adaptogenach. W praktyce oznacza to, że należy sięgać po suplementy z ashwagandhą na pół godziny przed lub po posiłku.

Nie wolno włączać witanii ospałej, jeśli przyjmuje się jakiekolwiek leki. Trzeba wcześniej skonsultować jej suplementację z lekarzem. Zioła niekiedy nasilają lub osłabiają działanie medykamentów. Zdarza się również, że wchodzą z nimi w niepożądane interakcje.

Kiedy brać ashwagandhę - rano czy wieczorem? Każdy organizm reaguje inaczej na zioła. Oznacza to, że niektórzy robią się po adaptogenach ospali, a inni zyskują zastrzyk dodatkowej energii. W pierwszym przypadku zaleca się suplementację ashwagandhy wieczorem tuż przed snem, aby w naturalny sposób wspomóc nocny wypoczynek. W drugim lepiej sięgać po nią z rana, aby wsparła siły witalne.