czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 22 sierpnia 2011
  • 29 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 2262

EuroQuiz 2011 - zdjęcia

Mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, od konkursów i quizów po ciekawe publikacje - to wszystko czekało na mieszkańców Czechowic - Dziedzic, gdzie w niedzielne przedpołudnie, w okolicach MOSiR pojawiło się mini-miasteczko Komisji Europejskiej.

Reklama

euroquiz


Okazją do spotkania były organizowane w tym czasie Dni Miasta. Czechowice-Dziedzice były ostatnim przystankiem na trasie tegorocznej akcji Komisji Europejskiej w Polsce.

EuroQuiz 2011 w Czechowicach


Na placu przed MOSiR ustawiliśmy nasze namioty tematyczne. W pierwszym można było znaleźć najważniejsze publikacje na temat Unii Europejskiej, praktycznie na każdy temat. Jeśli ktoś interesuje się sprawami rolnictwa i zdrowej żywności, mógł znaleźć informacje w tej sprawie, jeśli ktoś chciał się dowiedzieć więcej na temat funduszy strukturalnych, także mógł znaleźć coś dla siebie. Były książeczki na temat języków w UE, polityki społecznej, pomocy rozwojowej, rozszerzenia Unii Europejskiej, itp.

Dzieci chętnie sięgały po książeczki i komiksy, dostawały od nas także w prezencie balony i cukierki "krówki". Chętni mogli poprosić o pomalowanie buzi.

W namiocie z napisem "Polska Prezydencja", w którym informowaliśmy o tym, czym jest polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i co oznacza dla Polski i UE, można było spróbować swych sił na symulatorze wyścigów rajdowych. Powód? W końcu to Polska jeszcze do końca grudnia br. przewodzi unijnej stawce.

Obok stanęła też makieta osiedla mieszkaniowego, co było okazją do tego, by na własne oczy przekonać się, ile energii można wytworzyć za pomocą siły wiatru, w tym wypadku dmuchając w wiatraczek.

W namiocie z napisem "Chcę pomagać" można było dowiedzieć się wszystkiego właśnie o pomaganiu. Rok 2011 został ogłoszony przez UE - Europejskim Rokiem Wolontariatu. W związku z tym w miasteczku europejskim nie mogło zabraknąć publikacji związanych z tą tematyką. W wolontariat angażuje się jedynie 16 proc. Polaków - przypomina Rafał Rudnicki - szef wydziału Informacji i Komunikacji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać Polakom, co wynika z wolontariatu. Specjalną atrakcją, nawiązującą do tematu wolontariatu były setki balonów, na których można było wpisywać swoje zobowiązania do pomagania. Przed zakończeniem imprezy w Czechowicach - Dziedzicach, balony poszybowały w niebo.

W mini-miasteczku europejskim ustawiliśmy też mini-ściankę ze zdjęciem brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej - "Berlaymont" i zachęcaliśmy gości miasteczka, by pozowali do zdjęć na jej tle. Takie zdjęcie można było po chwili otrzymać od nas w prezencie i pochwalić się znajomym, że właśnie spędziliśmy weekend w Brukseli.

Młodzież i dorosłych zaprosiliśmy do udziału w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej - "EuroQuiz 2011", zaś najmłodsze dzieci do zabawy przy unijnym "kole fortuny".

Impreza w Czechowicach - Dziedzicach była ostatnią z 15 tegorocznych letnich imprez Komisji Europejskiej w Polsce w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej "EuroQuiz 2011", która 12 czerwca rozpoczęła się w Sochaczewie.

Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej już edycji akcji letniej Komisji Europejskiej, była rozpoczęta 1 lipca polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym. Do tego nawiązywały atrakcje przygotowane dla mieszkańców Czechowic - Dziedzic, a wcześniej dla mieszkańców pozostałych 14 miast.

Obecność Komisji Europejskiej w Czechowicach - Dziedzicach nie byłaby możliwa, gdyby nie dobra współpraca z władzami miasta.
Pierwsza edycja akcji informacyjno - edukacyjnej "EuroQuiz" odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników. W tym roku odwiedziło nas ponad 25 tysięcy osób.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.