czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 2 września 2011
  • 13 września 2011
  • wyświetleń: 12431

Dożynki gminne w Zabrzegu

W niedzielę 11 września w Zabrzegu na stadionie LKS "Sokół" odbyły się Dożynki Gminne 2011. W programie znalazły się m. in. przejazd barwnych korowodów, występ zespołu "Równica" i tradycyjny festyn dożynkowy.

Dożynki Gminne w Zabrzegu · fot. Ryszard Żoczek / centrumfotograficzne.com


Dożynki Gminne 2011 zostały zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego w ramach PROW na lata 2007-2013. Do udziału w dożynkach zaproszeni zostali mieszkańcy wszystkich trzech sołectw z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice: Bronowa, Zabrzega oraz Ligoty.

Dożynki to święto rolniczych plonów, łączą w sobie lokalne obyczaje i staropolski humor, ale także dobrą zabawę. Zgodnie z tradycją wybrano starostów dożynek, w tym roku zostali nimi państwo Małgorzata i Franciszek Jonkisz z Zabrzega. Reprezentacje sołectw pod przewodnictwem sołtysów wraz ze społecznością wiejską wzięły udział w wielobarwnym korowodzie maszyn rolniczych prowadzonym przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz starostów dożynek. Korowodowi tradycyjnie towarzyszyły przyśpiewki wszystkim doskonale znane. Ta barwna parada przystrojona w gałązki drzew, kwiaty, zboża, kolorowe wstążki przyciągała wielu obserwatorów. Miejscem docelowym korowodu był stadion w Zabrzegu, gdzie maszyny ustawione w kolorowy pierścień można było podziwiać w trakcie trwania imprezy. Podczas mszy dożynkowej ksiądz mówił o znaczeniu pracy rolniczej i dziękował za całoroczny trud włożony w uprawę ziemi. Starostowie złożyli na scenie, specjalnie przygotowanym na ołtarzu kołacz i bochen chleba. Poświęcony został "plon", czyli dożynkowy wieniec.

Po mszy św. Burmistrz Czechowic-Dziedzic wręczył odznaki honorowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla rolnictwa" rolnikom z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice: Władysławowi Durajowi, Annie Firganek-Mikołajczyk, Bronisławowi Iskrzyckiemu, Zdzisławowi Kłaptoczowi, Marii Król, Józefowi Krypczykowi, Cecylii Mol, Antoniemu Stuskowi, Jackowi Wrzołowi, Wojciechowi Żoczkowi, Franciszkowi Jonkiszowi, Józefowi Fuzoniowi.

W drugiej część uroczystości na dożynkowym festynie wystąpiły lokalne zespoły: orkiestra Dęta z Ligoty pod batutą Tomasza Janusza prezentując standardy muzyki polskiej i światowej oraz Grupa Natalia Kwaśny Band wykonując kompozycje artystów polskich i zagranicznych. Wieczór uświetnił zespół wokalno-taneczny z Ustronia - Estrada Regionalna "Równica" pod kierownictwem Renaty Ciszewskiej. Oryginalny repertuar oparty o pieśni i tańce regionu Ziemi Cieszyńskiej oraz żywiołowy występ zespołu tak urzekł wszystkich, że bisom nie było końca. Festynowi towarzyszyły kramy ze specjałami pracy rolniczej oraz stoiska garmażeryjne, m.in. "Koła Zabrzeżanek", Koła Pszczelarzy z Zabrzega i Ligoty. Można było także podziwiać niespotykane, ogromnie ciekawe okazy wystawionego ptactwa i drobnego inwentarza.

Na zaproszenie Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz sołtysa Zabrzega Władysława Wiśniewskiego na Dożynki Gminne 2011 wśród przybyłych mieszkańców Gminy i gości znaleźli się między innymi: Starosta Bielski - Andrzej Płonka, Członek Zarządu Powiatu - Stanisław Pięta, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej - Józef Zimnal, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach - Damian Żelazny, Zastępcy Burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i kandydatka na Posła RP - Joanna Badowska oraz członkowie Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Centrum Fotograficzne Ryszard Żoczek

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Piłsudskiego 8

kom. 0600065053

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.