czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 26 października 2011
  • 6 listopada 2011
  • wyświetleń: 7025

"Kserkses" w Domu Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

W najbliższą niedzielę (6 listopada o godzinie 17.30) w czechowickim Miejskim Domu Kultury odbędzie się druga premiera opery buffo "Kserkses" Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu Teatru Muzycznego "Movimento". Pierwsza premiera - w ramach festiwalu "Amo Cantare" - zgromadziła około 200 osób publiczności.

Reklama

kserkses mdk


Jak powiedziała nam Barbara Bielaczyc (inscenizatorka, reżyserka i tłumaczka tekstu) oryginalna wersja utworu Haendla została nieco skrócona - tak, aby uwypuklić komiczny charakter opery i jednocześnie uczynić ją bliższą współczesnej publiczności. - "Próbujemy zerwać ze sztywnym schematem wykonywania oper barokowych, częściowo rezygnując z arii da capo i eksponując rozwój akcji dramatycznej. Jednocześnie współpracując ze znakomitymi muzykami dążymy do zachowania muzycznej jakości dzieła w jak najdoskonalszej formie."

Kserkses w Miejskim Domu Kultury


Opera przygotowana jest we włoskiej wersji językowej (polskie napisy wyświetlane będą na ekranie). Na scenie pojawią się: Justyna Brożek, Anna Pasz, Klaudia Karczmarz, Paweł Brożek, Rafał Cebula, Sebastian Gabryś, Mariusz Hanulak oraz Przemysław Kuś. Śpiewakom towarzyszyć będzie Bytomska Orkiestra Gorczyckiego pod kierunkiem Arkadiusza Krupy (pierwszego oboisty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach).

Czechowicki Teatr Muzyczny "Movimento" obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia. Kieruje nim od momentu założenia Barbara Bielaczyc - sopranistka, organizatorka życia muzycznego, reżyser i pedagog. Jako solistka współpracowała m.in. z Filharmonią Sudecką i Filharmonią Śląską, jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim oraz w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim.

"Movimento" jest ewenementem w skali całego kraju - członkowie tego amatorskiego zespołu, działającego w ramach czechowickiego Miejskiego Domu Kultury, przygotowują dramaty, musicale, operetki, oratoria, opery i utwory chóralne. W ciągu pięciu lat istnienia wystawili ponad 25 premier, co roku występują w niemal 50 przedstawieniach i koncertach. Przez zespół przewinęło się około 80 osób - z czego 5 osób pracuje zawodowo w teatrach, 8 kształci się na akademiach muzycznych, 10 - w szkołach teatralnych i 5 - w średnich szkołach muzycznych.

adv

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj