czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 13 listopada 2011
  • wyświetleń: 4335

Godki Walerii Owczarz

"Godki i opowiastki familijne" najnowsza książka Walerii Owczarz z Bestwiny to zbiór opowieści ludowych zapamiętanych z dzieciństwa lub opartych na wyobraźni autorki. Na uwagę zasługuje fakt, że Waleria Owczarz napisała swoje opowieści gwarą.

Reklama

Waleria Owczarz
Pani Waleria niezwykle skromna osoba ocala skrzętnie dzieje Bestwiny od zapomnienia · fot. wak / czecho.pl


Godki i opowiastki familijne, waleria owczarz
Okładka książki Godki i opowiastki familijne


Pani Waleria od wielu już lat podejmują trud zachowania "śladów historii" bestwińskiej ziemi dla kolejnych pokoleń. Dzięki jej pracy 10-tysięczna gmina Bestwina może pochwalić się swoim muzeum. Pani Waleria jest współzałożycielem Muzeum Regionalne im. ks. Bubaka.

"Wieczność tak długo trwa, dopóki pamięcią się jej płaci" - pisze Wisława Szymborska. Słowa te odzwierciedlają pasje pani Walerii. Skrzętnie zbiera i opisuje miejscowe tradycje. Jest autorką m.in. opracowania "Bestwińskie wesele czyli jak drzewij weselowano", książek: "Partyzancki różaniec", "Legendy bestwińskie" czy "Obywatele Państwa Bestwińskiego".

Za pisarstwo, pracę pedagogiczną oraz przewodnika w muzeum otrzymała wiele nagród - Honorowe Obywatelstwo Gminy Bestwina, medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie nagrodę Ministra Oświaty.

wak / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.