Rozrywka

  • 13 listopada 2011
  • wyświetleń: 4707

Godki Walerii Owczarz

"Godki i opowiastki familijne" najnowsza książka Walerii Owczarz z Bestwiny to zbiór opowieści ludowych zapamiętanych z dzieciństwa lub opartych na wyobraźni autorki. Na uwagę zasługuje fakt, że Waleria Owczarz napisała swoje opowieści gwarą.

Waleria Owczarz
Pani Waleria niezwykle skromna osoba ocala skrzętnie dzieje Bestwiny od zapomnienia · fot. wak / czecho.pl


Godki i opowiastki familijne, waleria owczarz
Okładka książki Godki i opowiastki familijne


Pani Waleria od wielu już lat podejmują trud zachowania "śladów historii" bestwińskiej ziemi dla kolejnych pokoleń. Dzięki jej pracy 10-tysięczna gmina Bestwina może pochwalić się swoim muzeum. Pani Waleria jest współzałożycielem Muzeum Regionalne im. ks. Bubaka.

"Wieczność tak długo trwa, dopóki pamięcią się jej płaci" - pisze Wisława Szymborska. Słowa te odzwierciedlają pasje pani Walerii. Skrzętnie zbiera i opisuje miejscowe tradycje. Jest autorką m.in. opracowania "Bestwińskie wesele czyli jak drzewij weselowano", książek: "Partyzancki różaniec", "Legendy bestwińskie" czy "Obywatele Państwa Bestwińskiego".

Za pisarstwo, pracę pedagogiczną oraz przewodnika w muzeum otrzymała wiele nagród - Honorowe Obywatelstwo Gminy Bestwina, medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie nagrodę Ministra Oświaty.

wak / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.