czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 19 lutego 2012
  • wyświetleń: 1784

Nowa książka o pszczelarzach

Z okazji jubileuszu 50-lecia Kół Pszczelarzy w Zabrzegu i Ligocie, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic wydało kolejną książkę.

pszczoła, osa, pszczelarze, książka
fot. SK


Publikacja ta jest - jak piszą jej autorzy Wiesław Londzin i Wiktor Wrzoł - namiastką kroniki, która powstała w 50. rocznicę wspólnego powstania Kół Pszczelarzy w Ligocie i Zabrzegu. Jest próbą przedstawienia i utrwalania wspomnień żyjących jeszcze świadków i zachowanych dokumentów.

Publikacja szeroko prezentuje historię organizacji pszczelarskich Śląska Cieszyńskiego, utworzenie koła pszczelarzy w Zabrzegu, jego działalność po 1977 r, a także historię KP w Ligocie. Książka zawiera zdjęcia, fragmenty unikatowych dokumentów m.in listu Józefa Wrzoła do ks. dr Jana Dzierżonia - wybitnego, światowej sławy pszczelarza, badacza biologii pszczół.

Z korespondencji z 1872 r. wynika, że już wtedy Józef Wrzoł prowadził w Zabrzegu nowoczesną gospodarkę pasieczną. Pszczelarz z Zabrzega ponad sto lat temu docenił nie tylko potrzebę wymiany matek w rodzinach pszczelich ale także doskonalenie pogłowia pszczół. Potrafił również rozmnażać rodziny poprzez tworzenie odkładów.

Autorzy książki mają nadzieję, że obchody jubileuszu przyczynią się do zacieśniania współpracy między kołami, której zwieńczeniem byłby powrót do wspólnej, skonsolidowanej organizacji związkowej.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.