Rozrywka

  • 10 października 2012
  • 13 października 2012
  • wyświetleń: 1611

Obozowe historie w bibliotece

Jerzy Klistała, autor książek poświęconych tematyce niemieckich obozów koncentracyjnych oraz biografiom ich więźniów, spotkał się z uczniami i nauczycielami ZSP w Bestwinie.

Uczestnicy nietypowej lekcji dowiedzieli się, jak dramatyczne koleje losu przechodzili ci, którzy trafili do oświęcimskiego piekła. Jerzy Klistała zna tematykę bardzo dobrze, gdyż w Auschwitz zginął jego ojciec, skazany za działalność konspiracyjną. Gość biblioteki nie zachowuje jednak pamięci tylko dla siebie, lecz pisze wartościowe książki, gdzie z kronikarską dokładnością dokumentuje obozową rzeczywistość. Wśród sylwetek więźniów ukazywanych w publikacjach są także liczne osoby związane z gminą Bestwina, np. prof. Józef Braszka czy też pan Leon Foksiński.

Ostatnia książka J. Klistały nosi tytuł: "Koszmary z hitlerowskich polenlagrów, więzień i konzentrationslagrów w latach 1939-1945", kolejne wartościowe pozycje to "Martyrologium mieszkańców Bielska, Białej, Bystrej, Czechowic, Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Komorowic, Kóz, Mikuszowic, Porąbki, Szczyrku, Wilamowic, Wilkowic, Zabrzega w latach 1939 - 1945 : Słownik biograficzny", "Martyrologium mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej w latach 1939-1945 : Słownik biograficzny".

Sławomir Lewczak

źródło: gminabestwina.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Bestwina" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Bestwina" podaj