czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 30 października 2012
  • wyświetleń: 1589

Sukces Koła Badaczy Kultury

Koło Badaczy Kultury znalazło się na ogólnopolskiej liście dobrych praktyk w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Reprezentant Koła zaproszony do udziału w warsztatach i dyskusjach ekspertów organizacji pozarządowych i instytucji kultury w sprawie Konwencji UNESCO.

Agnieszka Przybyła-Dumin, założycielka i opiekunka Koła Badaczy Kultury, reprezentując je, jako organizację zajmującą się ochroną dziedzictwa kulturowego naszego kraju (projekty: Świat naszych przodków i Archiwum kultury regionalnej, których efektem są publikacje książkowe oraz film), została zaproszona do udziału w warsztatach i dyskusjach ekspertów organizacji pozarządowych i instytucji kultury w sprawie Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W rozmowach brali udział przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz placówek i organizacji wyróżniających się aktywnością edukacyjną, upowszechniającą i archiwizującą.

Działalność Koła Badaczy Kultury została też zaprezentowana podczas odczytu na konferencji "Niematerialne dziedzictwo kulturowe: źródła - wartości - ochrona" zorganizowanej przez Zakład Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMSC w Lublinie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Realizowane w ramach aktywności Koła projekty - Świat naszych przodków (2007-2009) oraz Archiwum kultury regionalnej (2009-2012), w związku z którymi odbywały się wykłady, spotkania, warsztaty oraz etnograficzne badania terenowe, a w efekcie powstały publikacje, pt. "Świat naszych przodków. Tradycje jesiennego cyklu obrzędowego oraz Świat naszych przodków. Tradycje zimowego cyklu obrzędowego i film o zimowym świętowaniu" - zyskały uznanie i aprobatę.

Niewątpliwym sukcesem i dowodem docenienia pracy młodzieży oraz ich opiekunki jest kwalifikacja do wpisu na polską listę dobrych praktyk w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która powstaje w związku z wdrażaniem w naszym kraju Konwencji UNESCO.

aka / czecho.pl, źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.