Rozrywka

  • 14 listopada 2012
  • wyświetleń: 4512

Pieśni patriotyczne w Chybiu

W dniu 10 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chybiu odbył się koncert finałowy parafialnej edycji "Przeglądu Pieśni Patriotycznej".

Celem przeglądu jest: popularyzacja pieśni patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, wzbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do rodzimej ziemi, inspirowanie zainteresowań problematyką pieśni patriotycznej, a tym samym poszukiwanie jej źródeł przez najmłodsze pokolenie. Przegląd odbywa się w dwóch etapach: parafialnym i diecezjalnym. Uczestnicy przeglądu występują w kilku grupach wiekowych (wiek przedszkolny, uczniowie szkól podstawowych klas I-III oraz IV-VI, młodzież gimnazjalna) oraz kategoriach (soliści /duety/zespoły wokalne - do 10 osób; zespoły wokalne od 10 osób/chóry).

Pieśni patriotyczne w Chybiu · fot. UG Chybie


Po krótkim wprowadzeniu dokonanym przez prowadzącego koncert zgromadzona publiczność wysłuchała łącznie 26 wykonań pieśni legionowych, żołnierskich, powstańczych, a także współczesnych. Do przeglądu zgłosiło się ponad 130-ciu młodych artystów. Reprezentowali oni przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja z terenu Gminy Chybie, w tym także Niepubliczne Przedszkole "Bajkowy Dworek".

Wśród przysłuchujących się występom gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Chybie p. Elżbieta Dubiańska-Przemyk, Przewodniczący Rady Gminy p. Mirosław Wardas, radni, dyrektorzy placówek oświatowych.

Każdy, występujący indywidualnie czy też grupowo uczestnik konkursu, wykonując po 2 pieśni, oceniany był przez jury w składzie: p. Maria Pisarek, p. Józef Nowrotek, p. Jan Szczypka, zaś sekretarzem komisji była p. Bożena Kunc.

Spośród zespołów wokalnych reprezentujących przedszkola jury wyróżniło grupę "Słoneczka" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu (opiekun - Agata Mrowiec; utwory: "Polska", "Polonez"). W grupie wiekowej uczniowie szkół podstawowych klas I-III komisja oceniająca wyróżniła jedynego występującego solistę: Jana Szczypkę z SP w Mnichu (opiekun Jolanta Gwizdoń) za wykonanie pieśni: " Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" i "Mundur za mundurem". Z kolei Mikołaj Żerdka z SP Nr 1 w Chybiu (przygotowujący się pod kierunkiem Izabeli Chmiel; utwory "Warszawskie dzieci", "Ułani, ułani"), to uczestnik konkursu wyróżniony w grupie wiekowej klas IV-VI. Ponadto awans do diecezjalnego etapu Przeglądu Pieśni Patriotycznej przyznano szesnastoosobowej grupie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu pod dyrekcją Marcina Stanclika. Z kolei w grupie uczniów chybkich gimnazjów wyróżniono reprezentantki Gimnazjum w Mnichu (opiekun Maria Zuber): Kornelię Gruszka, Marzenę Ryt i Oliwię Kurpas.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

aka / czecho.pl

źródło: UG Chybie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.