czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 12 grudnia 2012
  • wyświetleń: 3797

Nasze bestwińskie "Szalom"

Suto zastawiony stół szabasowy stanął w sobotnie popołudnie 8 grudnia w sali gimnastycznej ZSP w Bestwinie. Bogaty świat kultury żydowskiej otworzył swoje drzwi przed gośćmi przybyłymi na jedyną w swoim rodzaju uroczystość.

Powody ku temu były dwojakie: Po pierwsze, uroczyste zakończenie Roku Korczakowskiego poświęconego pamięci "Starego Doktora", a ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Po drugie, podsumowanie projektu pt. "Starsi Bracia w wierze" realizowanego w szkole przez półtora roku. Oczywiście oba te tematy mają wspólny mianownik - Żydów, ich losy, zwyczaje, religię oraz tragedię Holokaustu.

Dzień podsumowania zapadnie w pamięć nie tylko gimnazjalistom, lecz także zaproszonym gościom. Był wśród nich zastępca wójta gminy Bestwina Stanisław Wojtczak, a także dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auchwitz i Holokauście Andrzej Kocorzyk, radni naszej gminy Jerzy Stanclik i Andrzej Wojtyła, ksiądz proboszcz Cezary Dulka wraz z wikariuszami, wieloletnia dyrektor Gimnazjum Jolanta Rothkegel, reprezentanci Rady Rodziców, grona pedagogicznego oraz sami uczniowie. Wszystkich przywitała dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Agata Rak.

Chanuka w Bestwinie · fot. Sławomir Lewczak


Projekt "Starsi Bracia w wierze - historia i tradycja Żydów polskich" narodził się w głowie nauczyciela języka polskiego, pana Ireneusza Sikorskiego. Ponieważ ukończył on studia podyplomowe związane z nauczaniem o Holokauście, posiada rozległą wiedzę na temat Żydów i judaizmu.

Swoimi zainteresowaniami postanowił podzielić się z klasą 2c (obecnie 3c), chętnymi uczniami z klasy 2b i młodszymi, także włączającymi się w ciekawy projekt. W czasie trwania całego przedsięwzięcia uczniowie odwiedzili m.in. Muzeum Auschwitz - Birkenau, synagogi na krakowskim Kazimierzu, uczyli się o Żydach żyjących niegdyś w Polsce, także naszych sąsiadach z Bestwiny, których już nie ma, ale pamięć o nich przetrwała. Tymi wszystkimi doświadczeniami dzielono się 8 grudnia zza szabasowego stołu - w ten sposób goście poznali znaczenie słów takich jak menora, macewa, cicit, Talmud, jad lub cheder. Wyrazy uznania należy złożyć za dopracowaną choreografię i wspaniałe stroje. Całość dopełniała wystawa żydowskich wycinanek.

Panu Ireneuszowi w realizacji projektu pomagali także inni nauczyciele: Dorota Stasicka - Pala, Iwona Jarczyk, Ilona Wójtowicz, Maria Drewniak, Agnieszka Dutka, Magdalena Mikoda, Ewa Sierant, Dorota Surowiak, ks. Bartłomiej Dziedzic.

Zaraz po gimnazjalistach przed publicznością pojawili się uczniowie młodsi - z klas 4b i 5a. Przedstawili krótką scenkę na podstawie książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I". Obradując w dziecięcym sejmie starali się przekazać, że dziecko jako istota ludzka, tak samo jak dorośli posiada swoje niezbywalne prawa i obowiązki. To właśnie przekazywał wielki pedagog Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) prowadząc swój Dom Sierot, służąc jako lekarz, praktyk i teoretyk wychowania. Świadectwo wierności swoim poglądom dał do samego końca, idąc wraz z podopiecznymi na śmierć do obozu zagłady w Treblince. Fakty te uczniowie przedstawili na starannie wykonanych gazetkach ściennych. W przygotowanie inscenizacji włączyli się nauczyciele: Dorota Surowiak, Maria Drewniak. Smaczne ciasta upiekli niezawodni rodzice.

Wzorem patrona szkoły, Jana Pawła II, który nazwał Żydów "Starszymi Braćmi w wierze", odwiedzał ich synagogi i zapraszał do wspólnych rozmów, młodzi ludzie uczą się trudnej sztuki łamania stereotypów, patrzenia na inne narodowości jak na takich samych ludzi jak my. Jak bowiem powiedział G. Santayana: "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie".

Sławomir Lewczak / czecho.pl, źródło: UG Bestwina

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.