czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 11 stycznia 2013
  • 26 stycznia 2013
  • wyświetleń: 1352

W bibliotece o zabytkach

18 stycznia w filii nr 2 MBP w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie pod tytułem "Dzieje i kultura ziemi cieszyńskiej w zabytkach muzealnych Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach". O historii ziemi cieszyńskiej, począwszy od założenia Cieszyna w dziewiątym wieku, opowiadał Erwin Woźniak, kustosz Izby Regionalnej, a także przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Reklama

Zebrani mieli okazję poznać między innymi dziedzicką legendę o tatarach. - 200 czy 150 lat temu na terenach bagien nad rzeką Iłownicą odkrywano piszczele ludzkie. Uważano, że jeden z najazdów doprowadził tutaj do wyniszczenia ludności, która osadzała się na tym terenie - opowiadał E. Woźniak.

Goście usłyszeli również, że w roku 1571 Państwo Bielskie, które wcześniej zostało wydzielone z Księstwa Cieszyńskiego i obejmowało tereny Bielska, Dziedzic, Ligoty, Zabrzega i Międzyrzecza, zostało sprzedane ze względu na ogromne długi i przekształciło się w tereny prywatne. Czechowice były w innej sytuacji, gdyż nie weszły w skład Państwa Bielskiego, bo były już prywatną własnością i na przestrzeni lat miały wielu właścicieli.

Jedną z nich była Anna Zborowska. - W roku 1618 wydała ona dokument, że parafia czechowicka, obejmująca Czechowice, Dziedzice i Zabrzeg, może być tylko katolicka i może w niej być tylko proboszcz katolik. Dlatego Czechowice nigdy nie weszły w taki ogromny ruch reformacyjny - tłumaczył kustosz.

Uczestnicy nie tylko wysłuchali wykładu, ale zobaczyli artefakty z przeszłości regionu, między innymi grosze praskie, złote reńskie oraz dokumenty i książki z dziewiętnastego wieku.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu, jednak z pewnością nie ostatnie. Organizatorka spotkania, pracująca w MBP Katarzyna Majdak zapowiada, że w przyszłości organizowane będą kolejne wykłady, a także wspólne wyjścia do Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach. Zainteresowanie jest duże, a i zbiory Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic są bogate, więc będzie co oglądać.

źródło: Gazeta Czechowicka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.