czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 20 lutego 2013
  • wyświetleń: 1412

Ks. Józef Londzin w ExLibris

Za nami:

Zapraszamy do zwiedzania wystawy biograficznej pt. "Ks. Józef Londzin na drogach Śląska Cieszyńskiego do Polski", przygotowanej przy współpracy bielskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" i Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej i wykorzystaniu materiałów archiwalnych ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Londzin
Ks. Józef Londzin na drogach Śląska Cieszyńskiego do Polski" w Galerii ExLibris


Ekspozycję można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki do 24 lutego. Galeria ExLibris, filia nr 10, ul. Węglowa 56

Wystawa upamiętnia postać i dorobek ks. Józefa Londzina, który był założycielem, współzałożycielem i działaczem wielu polskich organizacji i instytucji. Zyskał miano "hetmana ludu polskiego". Działał m.in. w Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego, Dziedzictwie bł. Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku, Opiece nad Kształcącą się Młodzieżą Katolicką im. bł. Melchiora Grodzieckiego i Polskim Towarzystwie Ludoznawczym. Podejmował inicjatywy kulturalne i społeczne m.in. na rzecz polskiego szkolnictwa, druku i czytelnictwa polskich książek i prasy. Działał na rzecz rozwoju polskiej turystyki, będąc m.in. współinicjatorem budowy polskiego schroniska na Stożku.

W czasie I wojny światowej był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. A w październiku 1918 r. razem z Janem Michejdą, reprezentującym polskich ewangelików, oraz socjalistą Tadeuszem Regerem stanął na czele Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. W latach 1919-1928 był posłem, a od 1928 r. senatorem w Warszawie. W 1927 r. został burmistrzem Cieszyna. Funkcję tę pełnił aż do śmierci w 1929 roku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

aka / czecho.pl, źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.