Rozrywka

  • 10 kwietnia 2005
  • wyświetleń: 1123

Filmowe polonica w kinie Świt

W sobotę rozpoczął się z jednodniowym poślizgiem tegoroczny „Tydzień filmu polskiego” w kinie „Świt”. Piątkowe seanse ze względu na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II zostały odwołane i przeniesione na inne dni.

W tym roku zobaczymy najciekawsze filmy festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Wesele” Smażowskiego, „Vinci” Machulskiego i „Mój Nikifor” Krauzego.

„Wesele” to uwspółcześniona wersja reymontowskiego dramatu. Doskonale ukazujące polskie i ludzkie przywary takie jak pazerność, pozerstwo, zawiść, interesowność, obłudę, czy zakłamanie mogłoby z powodzeniem konkurować z pierwowzorem Wajdy.

„Vinci” spodoba się amatorom klasycznych komedii sensacyjnych, a wrażliwcom przypadną do gustu „Ono” i „Mój Nikifor” z Krystyną Feldman w roli malarza prymitywisty.

Dzisiaj mieliśmy okazję oglądać „Marzyciela” - oskarowy triumf polskiego kompozytora Jana A. P. Kaczmarka. Projekcja kolejnego, oskarowego wydarzenia – „Pręg”, czyli wielkiego przegranego tegorocznej gali, została odwołana.

Ciekawie zapowiada się „Trzeci”, nawiązująca do „Noża w wodzie” – tradycyjnej psychodramy Romana Polańskiego, historia Pawła i Ewy – dwójki młodych yuppies oraz „tego trzeciego”. Film na pewno spodoba się amatorom dobrej muzyki. Tworzy ją znany z VooVoo Wojciech Waglewski. W skład soundtracku wchodzą tez utwory Artura Rojka,. „Sumptuastic” i „2+1”. Oby tylko nie okazało się, że muzyka w tegorocznych filmach okaże się lepsza od nich samych.

Jak co roku na gości będzie też czekać skromny poczęstunek w bufecie, a posiadacze karnetów wezmą udział w losowaniu nagród.

Miłosz Klemens - „Gazeta Studencka”

Szczegółowe streszczenia filmów na stronie http://www.czecho.pl/wydarzenia/wydarzenia-pokaz.php?id=1393 class=dodaj>[zobacz]

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.